Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку віднесення сум ПДВ до податкового кредиту та декларування бюджетного відшкодування та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі -ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, на дату першої події за операцією з продажу майна (травень 2017 року), а саме перерахування платником податку (запитувачем) коштів постачальнику (продавцю) такого майна, постачальником було складено податкову накладну не на всю суму отриманих коштів, а лише на її частину, та в подальшому складено розрахунок коригування до такої податкової накладної на решту суми за такою операцією з датою складання, що відповідає даті отримання коштів (травень 2017 року), та зареєстровано його в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у березні 2018 року.
Детальні роз’яснення щодо механізму, який необхідно застосувати в описаній у зверненні ситуації постачальнику майна з метою виправлення помилки, допущеної при складанні податкової накладної на дату отримання ним коштів від покупця, та щодо порядку віднесення покупцем сум ПДВ, сплачених у вартості майна, до податкового кредиту та декларування ним бюджетного відшкодування надано у податковій консультації на попереднє звернення платника податку.
Зокрема, у зазначеній податковій консультації роз’яснено, що описана у зверненні помилка, допущена постачальником при складанні податкової накладної, виправляється шляхом складання на дату виявлення помилки розрахунку коригування до такої податкової накладної, складеної не на всю суму отриманих коштів, у якому мають бути виведені в нуль показники такої податкової накладної, та складання датою виникнення податкових зобов’язань (у даній ситуації - датою отримання коштів) нової податкової накладної на усю суму таких отриманих коштів.
Після реєстрації в ЄРПН такої нової податкової накладної платник податку - покупець має право на її підставі включити суми ПДВ до податкового кредиту (з урахуванням терміну, встановленого пунктом 198.6 статті 198 ПКУ (не пізніше 1095 днів з дати складання податкової накладної)) та, у разі дотримання інших правил, визначених ПКУ, заявити такі суми до бюджетного відшкодування.
Податкова накладна, складена на дату отримання коштів, але не на всю суму таких коштів, та розрахунок коригування до неї, складений на дату виявлення помилки, але з датою складання, що відповідає даті отримання таких коштів, є такими, що складені з порушенням норм ПКУ, та не можуть бути підставою для віднесення покупцем сум ПДВ, зазначених у них, до податкового кредиту.
Згідно з абзацами 24-25 пункту 201.10 статті 201 ПКУ платник податку має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на продавця, яким допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 ПКУ,
та/або порушення продавцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування.
У разі подання платником податку такої заяви зі скаргою контролюючий орган зобов'язаний протягом 90 календарних днів з дня її надходження, з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 ПКУ, провести документальну перевірку зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.
У ситуації, описаній у зверненні, постачальником, на якого платником податку було подано заяву зі скаргою, податкові зобов’язання з ПДВ за операцією, яка є предметом розгляду, задекларовано у повному обсязі, про що платника податку повідомлено листом ДФС.
При цьому повідомляємо, що виникнення у платника податку податкових зобов’язань з ПДВ за операцією з постачання товарів/послуг не залежить від факту складання (правильності заповнення) податкової накладної за такою операцією (згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПКУ платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну на дату виникнення податкових зобов'язань, а не навпаки).
Разом з тим право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту виникає у платника податку - покупця товарів послуг на підставі складеної з дотриманням норм податкового законодавства податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН.
Дані, зазначені у такій податковій накладній, мають відповідати первинним документам, складеним за операцією.
Щодо податкової консультації, на яку запитувач посилається у своєму зверненні, слід зазначити, що така податкова консультація надана іншому платнику податку на його звернення і виходячи з обставин, викладених у такому зверненні, та не може використовуватись запитувачем у своїй господарській діяльності.
Пунктом 52.2 статті 52 ПКУ встановлено, що податкова консультація має індивідуальний характер і може
використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |