Головне управління ДФС у м. Києві розглянуло лист щодо практичного застосування норм податкового законодавства та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) в межах своїх повноважень повідомляє.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - Система) визначено статтею 200 1 розділу V Кодексу і пунктами 33, 34 і 34.1 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1177) (далі - Порядок № 569).
Починаючи із дати запровадження Системи на постійній основі, а саме з 01.07.2015, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних здійснюється виключно у межах суми ПДВ, на яку платник податку має право зареєструвати в ЄРПН податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних (далі - реєстраційна сума), яка обчислюється за формулою, встановленою пунктом 200.1.3 статті 200.1 розділу V Кодексу та пунктом 9 Порядку № 569.
Згідно з пунктом 200.1.3 статті 200.1 розділу V Кодексу та пунктом 9 Порядку № 569 однією із складових показників зазначеної формули є загальна сума поповнення з поточного рахунка платника податку електронного рахунка (ΣПопРах).
Отже, суми надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ, повернуті на електронний рахунок, не змінюють значення (ΣПопРах), а отже не змінюють реєстраційну суму.
Щодо повернення помилково та/або надміру сплачених до бюджетів грошових зобов'язань, зарахованих до бюджету з електронного рахунку платника податку.
Порядок та умови повернення помилково та/або надміру сплачених до бюджетів грошових зобов'язань визначені статтею 43 Кодексу.
Згідно з пунктом 43.1 статті 43 Кодексу помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до статті 43 Кодексу та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (пункт 43.3 статті 43 Кодексу).
У разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з електронного рахунка платника податку у порядку, визначеному пунктом 200.1.5 статті 200.1 Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на електронний рахунок платника податку, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку (пункт 43.4 і статті 43 Кодексу).
Отже, надміру сплачені податкові зобов'язання з ПДВ, зараховані до бюджету з електронного рахунка платника податку, підлягають поверненню шляхом перерахування на електронний рахунок платника податку.
Щодо порядку повернення коштів з рахунку в СЕА ПДВ на поточний рахунок платника.
Відповідно до пункту 200.1.6 статті 200.1 Кодексу за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 Кодексу.
Якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов'язань з податку.
На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення реєстраційної суми, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в СЕА ПДВ з поточного рахунку платника.
Перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі, якщо таке зменшення загальної суми поповнення електронного рахунка не призведе до формування від'ємного значення реєстраційної суми.
Отже, платник податків має право подати заяву на повернення суми коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, яка перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності.
Слід зазначити, що відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |