Державна фіскальна служба України розглянула лист щодо податкових наслідків нарахування та виплати дивідендів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
До питання 1.
Підпунктом 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, зокрема, що дивіденди — це платіж, що здійснюється юридичною особою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також платіж у грошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини).
Порядок сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток при вишиті дивідендів встановлено п.п. 57.1.1 п. 57.1 ст. 57 Кодексу.
У разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку за прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними ст. 137 цього Кодексу (п.п. 57.1-1.1 п. 57.1 ст. 57 Кодексу).
Згідно з п.п. 57.1-1.2 п. 57.1 ст. 57 Кодексу крім випадків, передбачених п.п. 57.1-1.З цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.
Авансовий внесок обчислюється за ставкою, встановленою п. 136.1 ст. 136 цього Кодексу. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується па суму авансового внеску.
При цьому якщо платіж особою називається дивідендом, такий платіж оподатковується під час виплати згідно з нормами, визначеними згідно з положеннями цього пункту, незалежно від того, чи є особа платником податку.
Отже, під час виплати дивідендів засновникам - юридичним особам на підставі прийнятого рішення про розподіл частини прибутку платник податку на прибуток обчислює та сплачує авансовий внесок за ставкою 18 відсотків відповідно до вимог п. 57.1.1 п. 57.1 ст. 57 Кодексу.
До питання 2.
Відповідно до п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу для цілей оподаткування фінансовою допомогою вважається - фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.
Безповоротна фінансова допомога - це:
Водночас повідомляємо, що згідно із п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |