X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ЧЕРНIГIВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.12.2017 р. № 2889/ІПК/10/25-01-12-03-06

Щодо сплати платежів за землекористування

Головне управління ДФС у Чернігівській області, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), на запит Товариства <...> надає індивідуальну податкову консультацію щодо сплати платежів за землекористування по земельній ділянці, на яку не набуто право власності/користування.

Товариство запитує про обов’язок сплати платежів за землекористування, у разі, якщо на даний час договори оренди земельних ділянок не оформлені та право власності/користування не набуто.

Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 № 2768-III (зі змінами) (далі - Земельний кодекс), а справляння плати за землю - Податковим Кодексом.

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу плата за землю -обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і Іюмунальної власності.

Підставою для нарахування орендної плати є договір оренди такої земельної ділянки (ст. 288 Кодексу). Оскільки договір оренди на момент запиту не укладений, підстав для нарахування орендної плати згідно Кодексу у Вас ще не виникло.

Відповідно до ст. ст. 269, 270 Кодексу платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об’єктом оподаткування - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення прав власності або права користування земельною ділянкою.

У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році (ст. 287 Кодексу).

Таким чином, обов’язок щодо сплати земельного податку у товариства припинився з моменту припинення права постійного користування земельною ділянкою.

Звертаємо Вашу увагу, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284, зі змінами та доповненнями, власникам землі (зокрема органам місцевого самоврядування) відшкодовуються збитки за недодержані доходи від зайняття земельних ділянок без правовстановлюючих документів.

Отже, відповідна сільська, селищна, чи міська рада має право на стягнення недоотриманих доходів у вигляді орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у судовому порядку. Зокрема, постановами Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 28.01.2015 р., а також від 30.11.2016 р., зобов’язано компенсувати завдану

власнику земельної ділянки майнову шкоду (ст. 1166 Цивільного кодексу України) у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Згідно п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником _додатків, якому надано.таку консультацію.