X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.04.2019 р. № 1758/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо зменшення суми нарахованого податку на прибуток підприємств звітного періоду за 2019 рік на суму авансового внеску з цього податку у зв’язку з відрахуванням частини чистого прибутку (доходу) у випадку, коли такий авансовий внесок було сплачено до набрання чинності розділу III «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України (далі - Кодекс), але не відображено у податковій звітності після цієї дати, та, керуючись ст. 52 Кодексу, повідомляє.

Відповідно до п. 1 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу розділ III цього Кодексу застосовується під час розрахунків з бюджетом починаючи з доходів і витрат, що отримані і проведені з 1 квітня 2011 року, якщо інше не встановлено цим підрозділом.

Визначення дивідендів надано у п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також платіж у грошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини) (абзац другий п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Сума перевищення авансового внеску з податку на прибуток підприємств, попередньо сплаченого платником до дати набрання чинності розділом III Кодексу у зв'язку із нарахуванням дивідендів згідно з п.п. 7.8.2 п. 7.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», над сумою податкових зобов'язань з цього податку такого платника, що утворилася станом на дату набрання чинності розділом III цього Кодексу, враховується в майбутніх податкових періодах відповідно до пункту 153.3 статті 153 цього Кодексу (абзац другий п. 25 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Порядок оподаткування дивідендів у редакції Кодексу, що діяла до 01.01.2015, було визначено п. 153.3 ст. 153 цього Кодексу.

Згідно з п.п. 153.3.3 п. 153.3 ст. 153 Кодексу (у редакції, що діяла до 01.01.2015) платник податку - емітент корпоративних прав, державне некорпоратизоване, казенне чи комунальне підприємство зменшує суму нарахованого податку звітного періоду на суму авансового внеску, попередньо сплаченого протягом такого звітного періоду у зв'язку з нарахуванням дивідендів згідно з п.п. 153.3.2 п. 153.3 ст. 153 Кодексу.

Не дозволяється проведення зазначеного заліку з податком, передбаченим ст. 156 цього Кодексу.

У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму податкових зобов'язань підприємства - емітента корпоративних прав за податком на прибуток такого звітного періоду, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов'язань наступного податкового періоду, а при отриманні від'ємного значення об'єкта оподаткування такого наступного періоду - на зменшення податкових
зобов'язань майбутніх податкових періодів (п.п. 153.3.4 п. 153.3 ст. 153 Кодексу у редакції, що діяла до 01.01.2015).

Порядок сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів у діючій редакції Кодексу встановлено п. 57.1 1 ст. 57 цього Кодексу.

Так, щодо порядку зарахування сплачених авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів, то згідно з абзацами четвертим та п’ятим п. 57.1 1 ст. 57 Кодексу сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.

У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов'язання підприємством - емітентом корпоративних прав за такий податковий (звіткий) період, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов'язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення, а під час отримання від'ємного значення об'єкта оподаткування такого наступного періоду - на зменшення податкових зобов'язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.

Порядок внесення змін до податкової звітності встановлено ст. 50 Кодексу.

Відповідно до абзаців першого та другого п. 50.1 статті 50 Кодексу у разі, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.

Отже, у разі спливу строків давності, визначених статтею 102 Кодексу для внесення змін до податкової декларації з податку на прибуток підприємств згідно зі ст. 50 Кодексу, платник податку на прибуток не має підстав для зменшення суми нарахованого податку на прибуток звітного періоду за 2019 рік на суму авансового внеску з цього податку у зв’язку з відрахуванням частини чистого прибутку (доходу) у випадку, коли такий авансовий внесок було сплачено до набрання чинності розділу III Кодексу, але не відображено у податковій звітності після цієї дати.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.