Головне управління ДФС у м. Києві, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПКУ), розглянуло запит про надання індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування іноземного доходу та в межах компетенції повідомляє наступне.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 ПКУ якого встановлено, що платниками податку є, зокрема, фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Іноземні доходи - це доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України, жі є об'єктом оподаткування резидента (пп. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 ПКУ).
Згідно з пп. 14.1.55 п. 14.1 ст. 14 ПКУ дохід, отриманий з джерел за межами України, - це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, зокрема, доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами.
Відповідно до пп. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 ПКУ у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ (18 відсотків).
Якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації (абз. 1 пп. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 ПКУ).
Для отримання права на зарахування, зокрема податків, сплачених за кордоном України, платник зобов’язаний отримати від державного органу країни, де отримується дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку, а також про базу та/або об’єкт оподаткування.
Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України (п. 13.5 ст. 13 ПКУ).
Підпунктом 164.4 статті 164 ПКУ передбачено, що під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент отримання таких доходів.
Також доходи, визначені ст. 163 ПКУ, зокрема іноземні доходи, отримані з джерел за межами України, є об'єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16.1 підрозд. 10 р. XX Перехідних положень ПКУ).
Ставка військового збору становить 1,5 відсотки об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16.1 підрозд. 10 р. XX Перехідних положень ПКУ (пп. 1.3 п. 16.1 підрозд. 10 р. XX Перехідних положень ПКУ).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ (пп. 1.4 п. 16.1 підрозд. 10 р. XX Перехідних положень ПКУ).
Платник податку, що отримує іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, в якому отримано такі доходи, а також сплатити податок та військовий збір (пп. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПКУ).
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) передбачено ст. 179 ПКУ.
Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платника податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розд. IV ПКУ (пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).
Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 ПКУ).
Таким чином, іноземний дохід у вигляді гонорару за прочитані лекції, вартості квитків на переліт на проживання за межами України, отриманий фізичною особою - резидентом включається до її загального річного оподатковуваного доходу та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків і військовим збором 1,5 відсотки.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |