X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС В ОДЕСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.04.2019 р. № 1624/М/15-32-13-01-05-ІПК

Головне управління ДФС в Одеській області розглянуло звернення щодо отримання індивідуальної податкової консультації з окремих питань здійснення незалежної професійної діяльності, та визначення оподатковуваного доходу арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором), керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ із змінами і доповненнями (далі - ПКУ), у межах компетенції повідомляє.

Законом України від 14 травня 1992 року № 2343-ХІІ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», в редакції Закону України від 22 грудня 2011 року № 4212 (далі - Закон № 4212) визначено, що арбітражний керуючий - фізична особа, призначена господарським судом у встановленому порядку в справі про банкрутство як розпорядник майна, керуючий санацією або ліквідатор з числа осіб, які отримали відповідне свідоцтво і внесені до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.

Згідно з підпунктом 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 ПКУ незалежна професійна діяльність - це діяльність, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Так, фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), не може бути підприємцем у межах такої діяльності.

При цьому, чинним законодавством не заборонено фізичній особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність, бути підприємцем та здійснювати іншу (відмінну від незалежної) підприємницьку діяльність, не заборонену законом.

Підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (п.1 ст. 42 Господарського кодексу України від 16.01.2003 N 436-ІV).

Фізична особа - підприємець, яка одночасно провадить незалежну діяльність арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) , веде окремий облік доходів і витрат, отриманих/понесених від провадження незалежної професійної діяльності і підприємницької діяльності (наприклад, як у вашому випадку із надання послуг консультування) та здійснює окремо розрахунки з бюджетом.

Оподаткування доходів фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюється відповідно до положень ст. 178 Розділу IV ПКУ.

Відповідно до п. 178.2 ст.178 ПКУ доходи фізичних осіб, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються заставками, визначеними в п. 167.1 ст. 167 цього Кодексу.

Згідно з п. 178.3 ст. 178 ГЖУ оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.

При цьому, ПКУ не передбачено будь-якого переліку витрат для самозайнятих осіб, у тому числі для фізичних осіб, які здійснюють незалежну діяльність арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів).

При визначені сукупного чистого доходу арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) доцільно враховувати витрати, які пов’язані з організацією такої діяльності та обумовлені вимогами Закону № 4212, однак, які не пов’язані з виконанням арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) повноважень розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора у конкретній справі про банкрутство.

З метою забезпечення однакового підходу до практичного застосування норм податкового законодавства наказом Міністерства доходів і зборів України від 30 грудня 2013 року N 877 затверджено узагальнюючу податкову консультацію щодо визначення переліку витрат, які можуть бути враховані при обчисленні оподатковуваного доходу фізичною особою, яка провадить незалежну діяльність арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів).

Так, до витрат фізичної особи, яка здійснює незалежну діяльність арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), можуть бути віднесені документально підтверджені витрати, зокрема:

Вищенаведеним переліком не передбачено віднесення до складу витрат придбання побутової техніки та іншого обладнання (мобільного телефону, ноутбуку, мікрохвильової печі, електричного чайника , кавомолки, телевізора), меблів, проведення ремонту в орендованому приміщенні, вартості послуг мобільного зв’язку, вартості проїзду у транспорті, вартості придбаних паливо -мастильних матеріалів.

Слід зазначити, що з метою правомірного формування складу витрат арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором ) необхідно враховувати первинні документи, зокрема умови договорів про надання послуг.

Відповідно до ст. 115 Закону № 4212 витрати арбітражного керуючого, пов’язані з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, відшкодовуються у першу чергу (ст. 45 цього Закону).

Сплата грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого у зв’язку з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство здійснюються за рахунок наявних у боржника коштів, одержаних у результаті господарської діяльності боржника, або коштів, одержаних від продажу майна (майнових прав) боржника.

Пунктом 178.6 ст. 178 ПКУ встановлено, що фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності.

Фізичні особи, які провадять незалежну діяльність арбітражного керуючого, ведуть Книгу обліку доходів та витрат ( далі - Книга), затверджену наказом Міндоходів від 16.09.2013 №481, в якій відображають отримані доходи та понесені протягом року витрати від здійснення такої діяльності.

Книга ведеться за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід. На підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.

Дані цієї Книги використовуються для заповнення податкової декларації за звітний податковий період (рік).

Слід враховувати, що датою отримання доходів є дата фактичного надходження коштів на банківський рахунок (у касу) або отримання інших видів компенсацій.

Таким чином, усі кошти, що надходять на поточний рахунок арбітражного керуючого, у тому числі і кошти, отримані як відшкодування витрат арбітражного керуючого, пов’язаних з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, включаються до доходу від провадження незалежної професійної діяльності того періоду, в якому їх отримано. Витрати, що пов’язані з конкретною справою є витратами суб’єкта господарювання, який ліквідується.

З метою забезпечення дотримання принципів оподаткування, необхідно при визначенні сукупного чистого доходу враховувати витрати того звітного періоду, в якому вони були сплачені, які пов’язані із провадженням незалежної професійної діяльності арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) та підтвердженні документально.

У разі одночасного провадження підприємницької діяльності та незалежної професійної діяльності ведеться окремий облік доходів і витрат, та розрахунки з бюджетом здійснюються окремо.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.