Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо порядку оподаткування доходів деяких операцій, та повідомляє таке.
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, регламентується розділом IV Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
Відповідно до ст. 165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема:
Разом з тим доходи, визначені ст. 163 Кодексу, є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16і підрозділу 10 розділу XX Кодексу), зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Відповідно до п.п. 1.7 п. 16 підрозділу 10 розділу XX Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб, крім доходів, зазначених у п.п. 165.1.2 та 165.1.52 п. 16:5.1 ст. 165 Кодексу.
Отже, сума доходів, отриманих платником податку у вигляді процентів, що нараховані на облігації внутрішніх державних позик, емітовані Міністерством фінансів України, та інвестиційний прибуток від операцій з цими паперами, є об’єктом оподаткування військовим збором.
Порядок оподаткування інвестиційного прибутку встановлено п. 170.2 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.2.2 якого інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу з урахуванням норм п.п. 170.2.4 - 170.2.6 цього пункту (крім операцій з деривативами).
Згідно з п.п. 170.2.3 п. 170.2 ст. 170 Кодексу якщо в результаті розрахунку інвестиційного прибутку за правилами, встановленими цією статтею, виникає від’ємне значення, воно вважається інвестиційним збитком.
Форма податкової декларації про майновий стан і доходи (далі -декларація) та інструкція щодо її заповнення затверджена наказом Міністерства фінансів України 02 жовтня 2015 року № 859 (далі - Інструкція), відповідно до п. 2 розділу III Інструкції передбачено, що у розділі II декларації зазначаються
«доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу», у т.ч. що оподатковуються військовим збором.
Пунктом 3 розділу III Інструкції зазначено, що у декларації та додатках зазначаються всі передбачені в них відомості (показники), крім випадків, прямо визначених у декларації та/або додатках. Якщо будь-який рядок декларації та/або додатка не заповнюється через відсутність інформації (операції, суми), такий рядок прокреслюється, крім випадків, прямо визначених у декларації та/або додатках.
При цьому п.п. 5 п. 2 розділу III Інструкції передбачено, що у рядку 10.4 декларації вказується сума інвестиційних прибутків, отриманих від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших ніж цінні папери формах, розмір яких визначається згідно з п. 170.2 ст. 170 Кодексу. У разі отримання таких прибутків разом з декларацією заповнюється та подається додаток Ф1 до декларації.
У випадку, якщо інвестиційний прибуток не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (далі - податок), але є об’єктом оподаткування військовим збором, то у розділі II додатку Ф1 «податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб/військового збору від операцій з інвестиційними активами» зазначаються суми податкових зобов’язань, з військового збору, а суми з податку на доходи фізичних осіб не визначаються (прокреслюються). Аналогічне відображення таких операцій здійснюється і у рядку 10.4 декларації.
Сума доходів, отриманих платником податку у вигляді процентів, що нараховані на державні цінні папери, емітовані центральним органом виконавчої влади відображається у рядку 10.9 декларації (п.п. 10 п. 2 розділу III Інструкції).
При цьому зазначаються суми військового збору, а суми з податку на доходи фізичних осіб не визначаються (прокреслюються).
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |