Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку складання розрахунків коригування до податкової накладної та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платником податку було складено податкову накладну на операцію з постачання товарів/послуг неплатнику ПДВ, у якій невірно зазначено дату складання (рік).
Пунктом 201.1 статті 201 ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Форма та Порядок заповнення податкової накладної затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок № 1307).
Реєстрація податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН здійснюється відповідно до вимог ПКУ та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 за № 1246 (далі -Порядок № 1246).
Податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до ЄРПН у разі дотримання вимог, встановлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200.3, 200.9 статті 200 та пунктами 201.1, 201.10 і 201. 6 статті 201 ПКУ, Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827 (пункт 5 Порядку № 1246).
Згідно з пунктом 21 Порядку № 1307 у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 ПКУ постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних.
Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.
Отже, якщо платником податку було складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну, у якій допущено помилку у даті складання, така помилка не може бути виправлена шляхом коригування показників такої податкової накладної. У даному випадку платник податку зобов’язаний скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну з правильною датою складанні (датою виникнення податкових зобов’язань) та вивести в нуль (обнулити) показники податкової накладної, яка містить помилку у даті складання (зайво складеної податкової накладної).
Особливості складання розрахунку коригування до податкової накладної, зайво складеної на операцію з постачання товарів/послуг (у тому числі до податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю)), визначено пунктом 24 Порядку № 1307.
При цьому, згідно із зазначеним пунктом, такий розрахунок коригування складається лише у разі, якщо в ЄРПН зареєстровано дві або більше податкових накладних, складених на одну операцію з постачання товарів/послуг.
Складання розрахунку коригування до податкових накладних, зайво складених на операцію, передбачено окремо для випадків, коли розрахунки коригування до таких податкових накладних не було складено та зареєстровано в ЄРПН, та окремо для випадків, коли до податкових накладних, зайво складених на операцію, вже були складені та зареєстровані в ЄРПН розрахунки коригування.
Зокрема, пунктом 24 Порядку № 1307 передбачено, що у разі реєстрації в ЄРПН двох і більше податкових накладних, складених на одну операцію з постачання товарів/послуг, постачальник (продавець) складає розрахунок коригування до податкової накладної, зайво складеної на операцію, за яко о в ЄРПН вже зареєстрована податкова накладна та не зареєстровано розрахунки коригування до неї, у такому порядку:
Показники табличної частини такого розрахунку коригування заповнюються у загальному порядку (виводять в нуль показники податкової накладної, зайво складеної на операцію).
У разі складання розрахунку коригування з типом причини 20 до податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в ЄРПН вже зареєстрована податкова накладна, до якої раніше не складався розрахунок коригування, такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем), який був зазначений у податковій накладній, що коригується, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.
Зокрема, пунктом 25 Порядку № 1307 передбачено, що розрахунки коригування до податкових накладних, які не видаються отримувачу (покупцю) - платнику податку (за наявності законодавчих підстав для складання таких розрахунків коригування), підлягають реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем).
При цьому, якщо податкова накладна складена і зареєстрована в ЄРПН без факту здійснення господарської операції, розрахунок коригування до такої податкової накладної складається у звичайному порядку.
Загальні роз’яснення щодо порядку складання розрахунків коригування до податкових накладних, у тому числі зайво складених на операцію з постачання товарів/послуг, надано у листі ДФС від 27.11.2018 №36942/7/99-99-15-03-02-17, який платник податку може використовувати у своїй діяльності.
Зазначений лист розміщено на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Законодавство > Податкове законодавство > Листи» за адресою: http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/73136.html.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |