X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.05.2019 р. № 1939/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо застосування норм Податкового кодексу України (далі - ПКУ) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг у межах реалізації проекту міжнародної технічної допомоги (далі - МТД) та, керуючись статтею 52 розділу II ПКУ, повідомляє.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пункту 30.1 статті 30 розділу І ПКУ податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 статті 30 розділу І ПКУ.

Статтею 3 розділу І ПКУ встановлено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування.

Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.

Як зазначено у зверненні, виконавець проекту МТД планує закуповувати та встановлювати за рахунок МТД обладнання та технічні пристрої для оновлення приміщень університету.

Реалізація проекту МТД здійснюється у рамках Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Королівства Швеція про загальні умови технічного та фінансового співробітництва, яку було ратифіковано Законом України від 04 червня 2008 року № 320-VI «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Королівства Швеція про загальні умови технічного та фінансового співробітництва» (далі - Угода) для підтримки у запровадженні Магістерської програми з ядерної безпеки в університеті з метою надання допомоги для оновлення приміщень, які будуть використовуватися для освіти та навчання у сфері фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу в рамках цієї програми.

Проект зареєстровано в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України, реєстраційна картка.

Згідно з реєстраційною карткою донором проекту є Уряд Королівства Швеція через Шведське агентство з радіаційної безпеки (SMM), виконавцем — ТОВ, реципієнтом -університет.

Відповідно до статті 3 Угоди усе обладнання, послуги, матеріали та інші ресурси, які фінансуються Шведською стороною в рамках цієї Угоди, звільняються від сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів, у тому числі митних зборів. Необхідні ліцензії на ввезення товарів, що постачаються за рахунок Шведської сторони в рамках співробітництва за Угодою, без затримки надаються Українською стороною відповідно до чинного законодавства України.

Статтею 3 Угоди не передбачено звільнення від оподаткування прибутку підприємств, отриманого за рахунок коштів МТД в межах виконання проекту (програми) МТД, що здійснюється відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Королівства Швеція про загальні умови технічного та фінансового співробітництва.

Таким чином, якщо виконавець проекту МТД здійснює закупку та встановлення обладнання та технічних пристроїв для оновлення приміщень за рахунок коштів МТД наданих донором реципієнту, підстав для пільги з податку на прибуток у виконавця не виникає.

Щодо податку на додану вартість

Пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ передбачено звільнення від оподаткування ПДВ, зокрема, операцій з:

Порядок отримання права на звільнення від оподаткування операцій, що здійснюються в рамках проектів міжнародної технічної допомоги, регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (далі - Порядок № 153).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 153 виконавець проекту, що реалізує право на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України (крім договорів, пов'язаних із виконанням робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему), щомісяця до 20 числа складає та подає в письмовому та електронному вигляді до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку як платник податків, та в копії Мінекономрозвитку інформаційне підтвердження придбання товарів, робіт і послуг у пільговому режимі за кошти МТД за проектом (програмою) за формою згідно з додатком 8 до Порядку № 153 (далі - додаток 8), в якому вказує реквізити постачальників - платників ПДВ (найменування, код, адресу) та обсяг придбання товарів/послуг із застосуванням пільгового режиму.

Платник податку (продавець) з метою підтвердження права на застосування пільг з ПДВ при здійсненні операцій з постачання товарів, робіт, послуг в рамках проекту МТД зберігає у справі:

Таким чином, підставою для застосування податкової пільги у межах реалізації проекту МТД є реєстраційна картка проекту (програми), оформлена згідно з Порядком № 153.

Операції з постачання товарів/послуг у рамках проекту МТД та в межах затвердженого плану закупівлі товарів, робіт і послуг, що постачаються виконавцям проектів МТД та оплачуються за кошти МТД, звільняються від оподаткування ПДВ.

Постачальник - платник ПДВ при постачанні таких товарів/послуг виконавцю проекту МТД складає в установленому порядку податкову накладну щодо відвантаження товарів/послуг з поміткою «Без ПДВ», яка підлягає обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН). При цьому постачальник за такими операціями податкові зобов'язання з ПДВ не визначає і до бюджету не сплачує.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 розділу V ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

При цьому згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та пунктом 199.6 статті 199 розділу V ПКУ платниками податку на операції з постачання товарів та послуг, звільнення від оподаткування ПДВ яких передбачено пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ, правила щодо нарахування податкових зобов'язань та перерахунку податкового кредиту, встановлені пунктом 198.5 статті 198 та статтею 199 розділу V ПКУ, не застосовуються.

У разі недотримання умов, передбачених Порядком № 153, операції з постачання товарів/послуг оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін (пункт 201.1 статті 201 розділу V ПКУ).

Згідно з пунктом 1 статті 3 Закону України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII- «Про валюту і валютні операції» (далі - Закон № 2473), відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, Законом № 2473, іншими законами України, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону № 2473.

Пунктом 108 розділу X Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті (далі - Положення № 5), затвердженого постановою Правління Національного банку України (далі - НБУ) від 02 січня 2019 року № 5, передбачено, що зарахування коштів в іноземній валюті на поточні рахунки клієнтів здійснюється банками через розподільчі рахунки у визначених Положенням № 5 випадках.

За поточними рахунками в іноземній валюті суб'єктів господарювання -резидентів (юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) здійснюються операції, що не суперечать вимогам законодавства України, уключаючи, зокрема, операції за зовнішньоекономічними контрактами (договорами, угодами) (підпункт 2 пункту 109 розділу X Положення № 5).

При цьому відповідно до пункту 24 розділу III Положення № 5 обов'язковому продажу на валютному ринку України підлягають надходження в іноземній валюті:

Надходження в іноземній валюті, зазначені в пункті 24 розділу ІІІ Положення № 5, підлягають обов'язковому продажу на валютному ринку України банкам та/або Національному банку з 07 лютого 2019 року до 28 лютого 2019 року (включно) у розмірі 50 відсотків, з 01 березня 2019 року - у розмірі 30 відсотків.

Решта надходжень в іноземній валюті запишається в розпорядженні резидентів та нерезидентів і використовується ними з урахуванням положень валютного законодавства (пункт 25 розділу III Положення № 5).

Банк зобов'язаний попередньо зараховувати надходження в іноземній валюті, на які згідно з пунктом 24 розділу ІП Положення № 5 поширюється вимога щодо обов'язкового продажу, на розподільчий рахунок (пункт 28 розділу ІП Положення № 5).

Банк зобов'язаний здійснити обов'язковий продаж надходжень в іноземній валюті:

1) без доручення клієнта;

2) виключно наступного робочого дня після дня зарахування таких надходжень на розподільчий рахунок (пункт 29 розділу IIІ Положення № 5).

Отже, датою надходження коштів в іноземній валюті є дата зарахування банком коштів з розподільчого рахунка на відповідний поточний банківський рахунок резидента.

Таким чином, при отриманні виконавцем проекту МТД від донора попередньої (авансової) оплати в іноземній валюті для закупівлі обладнання та технічних пристроїв для реципієнта податкові зобов'язання з ПДВ визначаються на дату надходження коштів з розподільчого рахунка на поточний рахунок:

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.