X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.05.2019 р. № 1947/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо питань оподаткування податком на додану вартість та податком на прибуток операцій за договорами на будівництво об’єктів, термін виконання яких більше 1 року та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Щодо відповідності укладених підприємством договорів на будівництво об’єктів із контрагентами, термін виконання яких більше 1 року, критеріям довгострокового договору для цілей пункту 187.9 статті 187 ПКУ

Для цілей пункту 187.9 статті 187 ПКУ довгостроковий договір (контракт) - це будь-який договір на виготовлення товарів, виконання робіт, надання послуг з довготривалим (більше одного року) технологічним циклом виробництва та якщо договорами, які укладені на виробництво таких товарів, виконання робіт, надання послуг, не передбачено поетапного їх здавання.

Таким чином, у випадку, якщо виконання робіт підприємством за договорами на будівництво житлових та нежитлових об’єктів є довготривалим (більше одного року), а також такими договорами не передбачено поетапного здавання результатів виконаних робіт, то вони відповідають вищезазначеним критеріям довгострокового договору для цілей пункту 187.9 статті 187 ПКУ.

Щодо правомірності застосування підприємством норм пункту 187.9 статті 187 ПКУ та визначення дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за договорами на будівництво об’єктів

У разі якщо будівництво об’єкту здійснюється за довгостроковим договором (контрактом), то підприємство-виконавець згідно з пунктом 187.9 статті 187 ПКУ визначає податкові зобов'язання з ПДВ та складає податкову накладну за такою операцією на дату фактичної передачі замовнику результатів робіт за довгостроковим договором (контрактом), а також реєструє її у встановлені терміни в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

Така податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН, є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту замовника.

Якщо договір (контракт) не підпадає під вимогу норми пункту 187.9 статті 187 ПКУ, то податкові зобов’язання і податковий кредит у сторін договору виникають за правилами "першої події". Тобто, або на дату передоплати (авансу) за будівельні роботи, або на дату фактичного отримання/передачі результатів будівельних робіт.

Щодо виникнення права на податковий кредит згідно статті 198 ПКУ у підприємства-виконавця

Підпунктом "а" пункту 198.1 статті 198 ПКУ встановлено, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг (пункт 198.2 статті 198 ПКУ).

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (пункт 198.3 статті 198 ПКУ).

Відповідно до пункту 198.6 статті 198 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 ПКУ.

Таким чином, у підприємства - виконавця будівельних робіт право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту здійснюється у загальновстановленому порядку.

При цьому, підставою для включення таких сум податку до податкового кредиту по придбаних товарах/послугах, які в подальшому використовуються підприємством на будівництво об’єктів за довгостроковими договорами (контрактами) та, відповідно, відображення їх у податковій звітності з ПДВ є:

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Щодо окремого порядку формування об'єктів оподаткування податком на прибуток від операцій за довгостроковими договорами (контрактами)

Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 ПКУ об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або
міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Окремого порядку формування об’єкту оподаткування податком на прибуток від операцій за довгостроковими договорами (контрактами) положеннями ПКУ не передбачено.

Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.