X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У М.КИЄВI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.05.2019 р. № 2034/10/26-15-13-06-12-ІПК

Головне управління ДФС у м. Києві, в порядку ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ із змінами і доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло звернення про надання індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування доходу та подання звітності в разі списання сум безнадійної заборгованості фізичних осіб-боржників, строк позовної давності якої минув та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається виходячи із загальних норм законодавства, оскільки лист не містить достатньо інформації для надання більш детальної відповіді.

Підпунктом «а» пп. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 ПКУ встановлено, що заборгованість за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності, вважається безнадійною заборгованістю.

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється нормами розд. IV ПКУ.

Відповідно до п. 163.1 ст. 163 ПКУ об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого згідно з пп. 164.2.7 п. 164.2 ст. 164 ПКУ включається сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, крім сум податкової заборгованості, за якими минув строк позовної давності згідно з розділом ІІ ПКУ, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів і погашення податкового боргу. Фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації.

Крім того, відповідно до пп. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розд. XX ПКУ ці доходи є об’єктом оподаткування військовим збором.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 ПКУ, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту (пп. 1.4 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розд. XX ПКУ).

Разом з тим, згідно з пп. «б» п. 176.2 ст. 176 ПКУ особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування та включати суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено.

Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

При цьому, фізична особа у порядку, встановленому ст. 179 ПКУ, зобов'язана подати податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси з відображенням зазначеного доходу та самостійно сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.

Отже, сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року на підставі пп. 164.2.7 п. 164.2 ст. 164 ПКУ, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такої особи та оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.

Водночас повідомляємо, що інформування платника про списання безнадійної дебіторської заборгованості згідно пп. 164.2.7 п. 164.2 ст. 164 ПКУ не передбачено ПКУ.

Разом з тим, наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.