Головне управління ДФС у м. Києві на звернення Товариства щодо плати за землю, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що є платником єдиного податку та володіє нежитловим приміщенням, що знаходиться в багатоквартирному житловому будинку (далі-Будинок), основним видом діяльності є «надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого майна».
Товариство не надало інформації щодо суб’єкта, який є власником Будинку та здійснює управління Будинком, у тому числі земельною ділянкою, або про створення співвласниками Будинку об’єднання співвласників багатоквартирнего будинку, яке має забезпечити формування земельної ділянки під Будинком з урахуванням прибудинкової території та виконувати податкові зобов’язанню з Плати, керуючись п.п. З п. 286.Б ст. 286 Кодексу.
Товариство, посилаючись на узагальнюючу податкову консультацію, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 № 602 «Про затвердження узагальнюючих податкових консультацій з деяких питань оподаткування платою за землю», запитує про наявність у нього обов’язку зі справляння Плати та чи підлягає поверненню сплачений земельний податок.
Кодекс визначає, що Плата справляється у двох формах - Податок із власників та постійних користувачів земельних ділянок (пп. 14.1.72 п.П .І ст. 14 Кодексу), а також орендної плати за надання у строкове користування земельні ділянки державної або комунальної власності (пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до п. 287.1 ст. 287 Кодексу власники землі та землекористувг чі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Використання земельних ділянок без оформлення відповідного права є порушенням земельного законодавства.
Орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу України, а також враховуючи рішення Судової палати у господарських відносинах Верховного суду України від 28.01.2015 (у справі № 5023/3993/12 (5023/90574/11) та від 30.11.2016 (у справі № 922/1008/15) може порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст.ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України)
землекористувачам (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.
При цьому земельна ділянка, на якій розташований Будинок, є об’єктом права сумісної власності співвласників будинку, та у них виникає обов’язок внесення Плати за пов’язану із Будинком земельну ділянку пропорційно тій частині площі Будівлі, що належить співвласникам.
Таким чином, Товариство зможе скористатися, передбаченим п.п. 4 п. 29 7.1 ст. 297 Кодексу, правом на звільнення від сплати податку, виключно у разі набуття ним індивідуального права власності на земельну ділянку та внесення, керуючись ст. 796 Цивільного кодексу України, до відповідних цивільно-правових угод про надання ним в оренду об’єкта нерухомості окремого елемента щодо оренди земельної ділянки пов’язаної з таким об’єктом.
Механізм повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань передбачено ст. 43 Кодексу.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |