Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо включення сум податку до складу податкового кредиту з ПДВ і підстав для позбавлення платника податку права на податковий кредит та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Главою 8 розділу П Кодексу визначено вимоги щодо видів перевірок, порядок, особливості та строки їх проведення, матеріали, які є підставами для висновків під час проведення перевірок, порядок надання документів під час перевірки та отримання у платників податків належним чином завірених копій первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об’єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також оформлення результатів перевірок.
Зі змісту підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 розділу II Кодексу вбачається, що предметом документальної перевірки є, зокрема, своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
При цьому, статтею 83 розділу II Кодексу передбачено, які матеріали є підставами для висновків під час проведення перевірок, зокрема: документи, визначені Кодексом, податкова інформація, експертні висновки, судові рішення, податкові консультації, інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи.
Якщо в ході розгляду окремих спірних питань не обійтись без призначення та проведення експертизи, то норми щодо такої можливості передбачені Кодексом, зокрема статтею 84 розділу II Кодексу.
Враховуючи наведене вище, результати проведених експертиз та інші документи, які булі зібрані та використані контролюючим органом для виконання покладених на них функцій у відповідності до статей 71 та 72 розділу П Кодексу можуть бути підставами для висновків під час проведення перевірок.
Разом з цим зауважимо, що для покупця товарів/послуг підставою для нарахування сум ПДВ, які відносяться до податкового кредиту є податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг (абзац другий пункту 201.10 статті 201 розділу V Кодексу).
Таким чином норми ПКУ, що регулюють питання оподаткування податком на додану вартість у взаємовідносинах платників податків при здійсненні постачання-придбання товарів/послуг (проведенні за них безготівкових розрахунків), чітко визначають такі обов’язкові умови для:
Відповідно до абзаців першого - другого пункту 44.1 статті 44 розділу І Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних із визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством; платникам податків забороняється формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених зазначеними документами.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон).
З огляду на норми Закону:
Аналіз вказаних вище норм свідчить, що податкова накладна буде підставою для нарахування сум ПДВ, які відносяться до податкового кредиту, за умови якщо:
Додатково зазначаємо, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин потребує аналізу документів та матеріалів, які дають змогу ідентифікувати предмет запиту більш детально, тому для отримання вичерпної податкової консультації з порушених питань необхідно надання платником податків до контролюючого органу усіх копій документів у порядку, встановленому законодавством.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |