X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.05.2019 р. № 2312/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку відображення у податковій звітності з ПДВ податкової накладної, у верхній лівій частині якої у полі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» було помилково вказано тип причини 08, та щодо порядку складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) розрахунку коригування до такої податкової накладної і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платником податку було зареєстровано в ЄРПН податкову накладну, у верхній лівій частині якої у полі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» було помилково вказано тип причини 08. Після виявлення помилки платником було складено та зареєстровано в ЄРПН правильно заповнену податкову накладну. У податковій звітності з ПДВ відображено обсяги постачання, зазначені у обох таких податкових накладних.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Відповідно до пункту 1 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 (далі - Порядок № 21), до податкової декларації з податку на додану вартість вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.

Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (пункту 6 розділу III Порядку 21).

Отже, в податковій звітності з ПДВ платником податку зазначаються дані, вказані в складеній на підставі первинних документів податковій накладній і розрахунку коригування. Обсяги постачання, зазначені у податковій накладній, складеній без факту здійснення господарської операції / зайво складеній за операцією, не підлягають відображенню у податковій звітності з ПДВ.

Пунктом 50.1 статті 50 ПКУ передбачено, що у разі самостійного виявлення платником податків (у тому числі за результатами електронної перевірки) у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПКУ) помилок, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Таким чином, при виявленні платником податку помилки, що міститься у раніше поданій ним податковій звітності з ПДВ, платник податку має скласти уточнюючий розрахунок до податкової декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, у якому допущено таку помилку (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПКУ) та виправити неправильно відображені показники.

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН. Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Таким чином, у разі складання податкової накладної без факту здійснення господарської операції / складання зайвої податкової накладної за операцією та ЇЇ реєстрації в ЄРПН платник податку відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ з метою виправлення помилок, допущених при складанні такої податкової накладної, може скласти розрахунок коригування до неї.

Порядок складання податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року № 1307 (далі - Порядок № 1307).

Пунктом 24 Порядку № 1307 визначено особливості складання розрахунків коригування до зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних у разі реєстрації в ЄРПН двох і більше податкових накладних, складених на одну операцію з постачання товарів/послуг (зайво складених податкових накладних). Водночас норми пункту 24 Порядку № 1307 не застосовуються у разі складання розрахунків коригування до податкових накладних, що були складені без факту здійснення господарської операції.

Такі розрахунки коригування складаються у звичайному порядку.

Загальні роз’яснення щодо особливостей складання та реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних надано листом ДФС від 27.11.2018    № 36942/7/99-99-15-03-02-17, який розміщено на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Законодавство>Податкове    законодавство> Листи» за адресою http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/73086.html.

Зазначені роз’яснення платник податку може використовувати у своїй діяльності.

При цьому звернення не містить інформації, необхідної для надання більш детальної відповіді на порушене питання (зокрема, не надано копії усіх податкових накладних / розрахунків коригування, які складалися за операцією, та квитанцій про їх прийняття та/або неприйняття на реєстрацію в ЄРПН).

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.