Головне управління ДФС у Харківській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо деяких питань оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі - ПДФО) та військовим збором, з урахуванням фактично викладених обставин та наданих документів, в межах компетенції повідомляє наступне.
Зауважуємо, що з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм чинного законодавства та надання вичерпної відповіді, необхідне детальне вивчення документів (матеріалів), які стосуються порушеного питання, зокрема договору (позики, поворотної фінансової допомоги), тому відповідь надана виходячи із загальних вимог чинного законодавства.
Відповідно до пп. 14.1.267 п. 14.1 ст. 14 ПКУ позика - це грошові кошти, що надаються резидентами, які є фінансовими установами, або нерезидентами, крім нерезидентів, які мають офшорний статус, позичальнику на визначений строк із зобов'язанням їх повернення та сплатою процентів за користування сумою позики.
Разом з тим сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення, є поворотною фінансовою допомогою (пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Правовою основою для отримання поворотної фінансової допомоги є договір позики.
Відносини за договором позики регулюються статтями 1046 - 1053 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ).
Зокрема, ст. 1046 ЦКУ встановлено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Відповідно до ст. 1049 ЦКУ позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої, якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та порядку, що встановлені договором.
Згідно зі ст. 533 ЦКУ грошове зобов'язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.
Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов'язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є фізична особа - резидент, яка отримує, зокрема, доходи з джерела їх походження в Україні.
Згідно з пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ об'єктом оподаткування фізичної особи -резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено підпунктами 164.2.1 - 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПКУ. Крім того, до цього переліку відповідно до пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ.
Так, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку (пп. 165.1.31 п. 165.1 ст. 165 ПКУ).
Тобто, якщо сума поворотної фінансової допомоги, яка відповідно до умов договору визначена у національній валюті, повертається фізичній особі у такій самій сумі, то сума допомоги не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.
При цьому, якщо сума повернутої фінансової допомоги перевищує розмір основної суми допомоги, яка визначена умовами договору, то суму такого перевищення слід розглядати як інші доходи платника податку відповідно до пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ, які оподатковуються на загальних підставах.
Ставка податку на доходи фізичних осіб встановлена ст. 167 ПКУ, що становить 18 відсотків.
Крім того, доходи визначені ст. 163 ПКУ, є об'єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16.1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ).
Ставка військового збору становить 1,5 відсотка об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16.1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ (пп. 1.3 п. 16.1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ).
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначено ст. 179 ПКУ, згідно з п. 179.1 якої платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до ПКУ.
Податкова декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення, у порядку, передбаченому главою 2 розділу II цього ПКУ (п. 179.5 ст. 179 ПКУ).
Терміни надання податкової декларації про майновий стан і доходи визначені п.п. 49.18. 4 п.49.18 ст. 49 ПКУ, а саме - до 1 травня року, що настає за звітним.
Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 ПКУ).
Враховуючи викладене, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді суми повернутої фінансової допомоги, що перевищує розмір основної суми допомоги, яка визначена умовами договору. Сума такого доходу підлягає обов’язковому декларуванню, шляхом надання декларації про майновий стан і доходи до 1 травня року, що настає за звітним, в якій необхідно визначити податкове зобов’язання по податку на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовий збір за ставкою 1,5 відсотка, до 1 серпня року, що настає за звітним самостійно сплатити суму визначеного податкового зобов’язання.
Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |