Головне управління ДФС у м. Києві, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Податковий кодекс), на звернення щодо сплати рентної плати за спеціальне використання води в межах своїх повноважень повідомляє.
Справляння Рентної плати здійснюється відповідно до Розділу IX «Рентна плата» Податкового кодексу.
Відповідно до п. 255.1 ст. 255 Податкового кодексу платниками Рентної плати є водокористувачі, які, зокрема, використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі).
При цьому згідно п. 255.2 ст. 255 Податкового кодексу не є платниками Рентної плати водокористувачі, які використовують воду виключно для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення, у тому числі для задоволення виключно питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та платників єдиного податку.
Для цілей цього розділу під терміном «санітарно-гігієнічні потреби» слід розуміти використання води в туалетних, душових, ванних кімнатах і умивальниках та використання для утримання приміщень у належному санітарно-гігієнічному стані.
Відповідно до п.п. 255.11.2 п. 255.11 ст. 255 Податкового кодексу Рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води водних об’єктів з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок та коефіцієнтів.
При цьому за обсяги води, переданої водокористувачем — постачальником іншим водокористувачам без укладення з останніми договору на поставку води, Рентна плата обчислюється і сплачується таким водокористувачем постачальником.
Поряд з цим, якщо водокористувачами - орендарями приміщень укладено окремий договір на поставку води з підприємством, яке надає послуги з централізованого водопостачання до орендованих об’єктів нерухомості, та обсяги отриманої води використовуються як для здійснення господарської (виробничої) діяльності, так і для задоволення власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, такі суб’єкти господарювання самостійно обчислюють та сплачують Рентну плату за обсяги фактично використаної ними води.
Разом з тим, п.п. 255.11.12 п. 255.11 ст. 255 Податкового кодексу визначено, що у разі якщо водокористувачі, які повністю утримуються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, використовують обсяги води для господарської діяльності, направленої на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, Рентна плата обчислюється на загальних підставах з усього обсягу використаної води з урахуванням обсягу втрат води в їх системах постачання.
Підпунктом 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу передбачено, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
При наданні власних приміщень в оренду правовідносини у частині оренди майна регулюються, зокрема, статтями 283, 284 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-VIV (із змінами та доповненнями).
Таким чином, при наданні нерухомого майна в оренду суб’єкт господарювання - орендодавець отримує економічну вигоду від послуг оренди, розмір якої залежить, у тому числі, від наявності водозабезпечення нежитлових приміщень та розміру понесених орендодавцем витрат на утримання внутрішньо-будинкових мереж в таких приміщеннях.
З огляду на викладене, у разі відсутності у орендарів укладених договорів з підприємством, яке надає послуги з централізованого водопостачання до орендованих об’єктів нерухомості, підприємство є платником Рентної плати за весь обсяг фактично використаної води.
Якщо водокористувачами - орендарями приміщень укладено окремий договір на поставку води та обсяги отриманої води використовуються як для здійснення господарської (виробничої) діяльності, так і для задоволення власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, такі суб’єкти господарювання самостійно обчислюють та сплачують Рентну плату за обсяги фактично використаної ними води.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |