X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.05.2019 р. № 2362/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг, що фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги (далі - МТД) в рамках Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про фінансове співробітництво (асигнування 2005 року) від 27.12.2006 (далі - Угода від 27.12.2006), ратифікованої Законом України від 29 жовтня 2008 року № 623-VI, і можливості відмовитися від використання податкової пільги з ПДВ та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Відповідно до статті 1 Угоди від 27.12.2006 Уряд Федеративної Республіки Німеччина надає Кабінетові Міністрів України або іншим бенефіціарам, яких повинні спільно вибрати Кабінет Міністрів України та Уряд Федеративної Республіки Німеччина, можливість отримати від Кредитної установи для відбудови (Kreditanstalt Wiederaufbau) (далі -Кредитна установа) відповідні суми коштів, вказані у підпунктах 1-4 пункту 1 статті 1 Угоди від 27.12.2006, зокрема у вигляді грантів на супровідні заходи, необхідні для реалізації зазначеного у підпункті 1 пункту 1 статті 1 Угоди від 27.12.2006 проекту й опікування ним.

Згідно з пунктом 1 статті 2 Угоди від 27.12.2006 використання сум, зазначених у статті 1 Угоди від 27.12.2006, умови, за яких вони надаються, та порядок розміщення підрядів визначаються в договорах, що укладаються між отримувачами позичок і грантів і Кредитною установою й підлягають правовим приписам, чинним у Федеративній Республіці Німеччина, та погодженню з Кабінетом Міністрів України.

При цьому Кредитна установа звільняється від усіх податків та інших державних зборів, що стягуються в Україні у зв'язку з укладенням і виконанням договорів, зазначених у статті 2 Угоди від 27.12.2006 (стаття З Угоди від 27.12.2006).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Статтею 3 розділу І ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування.

При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.

Відповідно до пунктів 30.1 - 30.4 статті 30 розділу І ПКУ податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 статті 30 розділу І ПКУ.

Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.

Платник податків вправі відмовитися від використання податкової пільги (крім податкових пільг з податку на додану вартість) чи зупинити її використання на один або декілька податкових періодів, якщо інше не передбачено ПКУ. Податкові пільги, не використані платником податків, не можуть бути перенесені на інші податкові періоди, зараховані в рахунок майбутніх платежів з податків та зборів або відшкодовані з бюджету.

Враховуючи викладене, відмовитися від використання податкової пільги з ПДВ платник податків вправі виключно у випадках коли режим звільнення надається безпосередньо платнику податків, а не встановлюється для окремих операцій з постачання товарів/послуг. При цьому з огляду на норми пункту 30.4 статті 30 розділу І ПКУ у платника ПДВ відсутня можливість відмовитися від використання податкової пільги з ПДВ за винятком окремих норм ПКУ, якими така можливість безпосередньо передбачена.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ передбачено режим звільнення від оподаткування ПДВ, зокрема, для операцій з:

Отже, операції платника податку з постачання товарів/послуг для реалізації проекту МТД в рамках Угоди від 27.12.2006 та в межах затвердженого плану закупівлі товарів, робіт і послуг, що
придбаваються/отримуються виконавцем проекту МТД, звільняються від оподаткування ПДВ без надання платнику податку можливості відмови від застосування пільги.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).