Головне управління ДФС у м. Києві, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (далі - ПКУ), розглянуло запит про надання індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування доходу у вигляді грошової компенсації поліцейським за найм житла та в межах компетенції повідомляє.
Законом України від 02.07.2015 №580-VІІІ "Про Національну поліцію" визначено правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України (далі - Закон №580).
Відповідно до ч. 5 ст. 96 розділу IX «Соціальний захист поліцейських» Закону №580 керівники органів поліції мають право виплачувати поліцейським, які не мають власного житла в населеному пункті, де вони проходять службу, і винаймають житло на підставі договору житлового найму, компенсацію за найм у розмірі і порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Грошова компенсація поліцейським виплачується щомісяця (у поточному місяці за попередній) у розмірі фактичних витрат, але не більше розміру, визначеного п. 2 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 24.10.2018 №866 «Про затвердження Порядку виплати та визначення розміру грошової компенсації поліцейським за найм ними житла» (далі - Постанова №866).
Отже, виплати поліцейським грошової компенсації за найм ними житла, як соціальне забезпечення, спрямовуються на покриття їхніх фактичних витрат за проживання.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються ПКУ, відповідно до пп. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 якого дохід з джерелом його походження з України - це будь-який дохід, отриманий, зокрема, резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний оподатковуваний дохід (пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ).
Пунктом 164.2 ст. 164 ПКУ визначено доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема:
- дохід, отриманий таким платником як додаткове благо (крім випадків передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді вартості використання житла, інших об’єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах (пп. «а» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ);
- інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).
Водночас ст. 165 ПКУ встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Грошова компенсація поліцейським за найм ними житла, яка передбачена ст. 96 Закону №580 та Постановою №866, у вказаному переліку не зазначена, а отже, оподатковується як інші доходи відповідно до пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ на загальних підставах.
Також вказані доходи є об'єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5 відсот. (пп. 1.2 та пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відсот., визначену ст, 167 ПКУ (пп. 168,1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ) та військовий збір за ставкою 1,5 відсот. (пп. 1.2 та пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Водночас суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних, зокрема, поліцейськими у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян (п. 168.5 ст. 168 ПКУ).
Положенням п. 168.5 ст. 168 ПКУ передбачено відшкодування утриманих сум податку на доходи фізичних осіб лише із грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних поліцейськими у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби.
Враховуючи викладене, а також те, що щомісячна грошова компенсація поліцейським за найм ними житла не пов’язана з виконанням обов’язків несення служби, то сума такої компенсації включається до їх загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах без урахування положень п. 168.5 ст. 168 ПКУ.
Особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування (пп. «б» п. 176.2 ст. 176 ПКУ).
Порядок заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (далі - розрахунок за ф. № 1ДФ), затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (далі - Порядок).
Згідно з Довідником ознак доходів, наведених у додатку до Порядку, дохід у вигляді грошової компенсації поліцейським за найм житла відображається у податковому розрахунку за ф. 1ДФ, як інші доходи (пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ) під ознакою доходу «127».
Пунктом 4 частини десятої ст. 62 розділу VII «Загальні засади проходження служби в поліції» Закону № 580 встановлено, що поліцейські своєчасно і в повному обсязі отримують грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Порядок нарахування та сплати єдиного внеску врегульовано Законом України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464), відповідно до абзацу сьомого п. 1 частини першої ст. 4 якого платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема органи, які виплачують грошове забезпечення або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб як поліцейських.
Базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених в абзаці сьомому п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464 є, зокрема сума грошового забезпечення кожної застрахованої особи та компенсації відповідно до законодавства.
Нарахування та сплата єдиного внеску за платників, зазначених у абзац сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, але не менше мінімального страхового внеску за кожну особу.
Водночас частиною сьомою ст. 7 Закону № 2464 передбачено, що переліг видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 № 1170 затверджене Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок, в якому не передбачена сума грошової компенсації за найм житла, що виплачується поліцейським відповідно до положень Закону №580.
Враховуючи викладене, сума грошової компенсації за найм житла, ще виплачується поліцейським відповідно до положень Закону № 580, є базою нарахування єдиним внеском.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |