X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.05.2019 р. № 2186/6/99-99-15-03-02-15/ПІК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку виправлення помилки у податковій накладній, у якій помилково не зроблено помітку «X» у полі «Зведена податкова накладна», та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Пунктом 201.1 статті 201 ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін. Зазначеною нормою ПКУ також визначено перелік обов’язкових реквізитів, які підлягають відображенню у податковій накладній.

Згідно з пунктом 201.4 статті 201 ПКУ платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:

покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця;

покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця.

Для цілей пункту 201.4 статті 201 ПКУ ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді (пункт 201.10 статті 201 ПКУ).

З урахуванням вищезазначеного, а також норм пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пунктів 198.1, 198.2, 198.3 статті 198, пунктів 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 ПКУ податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН особою, яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, якій здійснюється
постачання товарів/послуг, та лише за умови, що така господарська операція мала місце або було здійснено перерахування авансу в рахунок оплати вартості товарів/послуг, постачання яких буде здійснено у майбутніх звітних періодах.

Зведена податкова накладна може бути складена у разі, якщо постачання товарів/послуг має безперервний або ритмічний характер, а також у деяких інших випадках, передбачених ПКУ.

Форма податкової накладної та порядок її заповнення, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, у верхній лівій табличній частині в окремому полі «Зведена податкова накладна» передбачають проставлення позначки «X» у випадку, якщо податкова накладна складається, зокрема, у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які мають безперервний або ритмічний характер.

Таким чином, позначка «X» у верхній лівій табличній частині податкової накладної в полі «Зведена податкова накладна» не є обов’язковим реквізитом податкової накладної, а свідчить про окремий характер операцій, за результатами здійснення яких складається така податкова накладна та визначаються податкові зобов’язання з ПДВ.

Враховуючи зазначене, у разі якщо платником податку при складанні податкової накладної у полі «Зведена податкова накладна» було помилково не проставлено позначку «X», такому платнику податку необхідно скласти «від’ємний» розрахунок коригування до такої податкової накладної, в якому поле «До зведеної податкової накладної» лишити незаповненим, та скласти і зареєструвати в ЄРПН правильну податкову накладну із зазначенням позначки «X» в полі «Зведена податкова накладна».

У графі 2 такого розрахунку коригування із переліку причин, які на сьогодні можуть застосовуватися при складанні розрахунків коригування, у даному випадку доцільно використовувати причину коригування «Повернення товару або авансових платежів».
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.

Пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Таким чином для забезпечення правильності ведення податкового обліку та уникнення непорозумінь при реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування платникам податків при складанні податкових накладних необхідно чітко
дотримуватись правил ведення бухгалтерського обліку та норм чинного законодавства з питань оподаткування.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.