Головне управління ДФС в Одеській області розглянуло звернення що де отримання індивідуальної податкової консультації з питання віднесення де складу витрат суми сплаченого внеску на забезпечення реалізації адвокатською самоврядування до реєстрації незалежної адвокатської діяльності, те керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі - ПКУ), у межах компетенції повідомляє.
Правовий порядок регулювання оподаткування доходів фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність в Україні, встановлюється ПКУ.
Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, регламентується ст.178 ПКУ.
Відповідно до п. 3.10 розд. III Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 із змінами і доповненнями, у разі взяття на облік як платників податків і зборів осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, контролюючий орган за основним місцем обліку формує та видає довідку про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиною державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, за формою № 34-ОПП.
Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності, У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат (п. 178.3 ст. 178 ПКУ).
При цьому, ПКУ не передбачено будь-якого переліку витрат для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.
Відповідно до п.1 ст.1 Закону України від 05 липня 2012 року № 5076 "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон № 5076) адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
При визначенні сукупного чистого доходу фізичних осіб, які здійснюють незалежну адвокатську діяльність враховуються витрати, пов’язані з організацією такої діяльності та обумовлені вимогами Закону № 5076.
У зв'язку з цим для визначення переліку витрат фізичної особи, які провадить незалежну адвокатську діяльність, доцільно скористатися узагальнюючою податковою консультацією, затвердженою наказом ДПС України від 24.12.2012 № 1185, якою передбачено, що до витрат може включатись, зокрема, сплачена сума щорічних внесків адвокатів ня забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.
Пунктом 178.6 ст. 178 ПКУ визначено, що фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності.
Пунктом 1 Порядку ведення Книги обліку ДОХОДІВ І витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2014 № 481 визначено, що фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат (далі - Книга обліку доходів і витрат), у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.
Для заповнення податкової декларації за звітний податковий період (рік) використовуються дані Книги обліку доходів і витрат.
Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації (п. 178.7 ст. 178 ПКУ).
Отже, витрати, пов’язані з організацією провадження фізичною особою -адвокатом незалежної професійної діяльності, які понесені до взяття її на облік як платника податків, зокрема сплата внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, не відносяться до витрат такої самозайнятсї особи та не відображаються у книзі обліку доходів і витрат.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |