Головне управління ДФС у Миколаївській області розглянуло лист ПрАТ «...» щодо визначення операції контрольованою з нарахування відсотків за кредитом (позикою), отриманим від Чорноморського банку торгівлі та розвитку (далі - ЧБТР) у розмірі, що перевищує суму її власного капіталу більше ніж у 3,5 рази, та керуючись статтею 52 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - Кодекс) повідомляє таке.
Щодо визначення статусу ЧБТР з метою оподаткування
ЧБТР є незалежним міжнародним закладом, який має статус юридичної особи, заснований країнами - учасницями Чорноморського економічного співробітництва та функціонує згідно зі статтями Угоди про заснування Чорноморського банку торгівлі та розвитку (далі - Угода), підписаної 30.06.1994 та ратифікованої Україною 17.06.1997 (Законом України від 17.06.1997 №348/97-ВР).
Відповідно до Закону України «Про ратифікацію Угоди про заснування Чорноморського банку торгівлі та розвитку», Указу Президента України від 26.02.2002 N181 «Про забезпечення членства України у Чорноморському банку торгівлі та розвитку» Україна є членом міжнародної фінансової організації -ЧБТР.
Враховуючи регіональний характер ЧБТР та відмінності у законодавствах, положеннях та правових процедурах у країнах-членах, ЧБТР забезпечує, щоб всі фінансові послуги, які надаються будь-якій з цих країн у будь-якій формі, відповідали положенням внутрішнього законодавства та захищалися ним та щоб не було перешкод погашенню заборгованості перед ЧБТР та стягненню коштів на його вимогу. Разом із тим, всі фінансові послуги повинні надаватись згідно з правилами та положеннями, які затверджуються ЧБТР (стаття 14 Угоди).
ЧБТР за згодою Правління може відкривати представництва в будь-якому місці з метою збирання інформації, забезпечення зв'язку між ЧБТР та країнами-членами, та з метою сприяння проектним та торговим справам (стаття 32 Угоди).
Штаб-квартира ЧБТР знаходиться у місті Салоніки, Грецька Республіка (стаття 32 Угоди).
Підпунктом 14.1.258 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що надання фінансового кредиту здійснюється банком-резидентом або нерезидентом, що кваліфікується як банківська установа згідно із законодавством країни перебування нерезидента, або резидентами і нерезидентами, які мають згідно з відповідним законодавством статус небанківських фінансових установ, а також іноземною державою або його офіційними агентствами, міжнародними фінансовими організаціями та іншими кредиторами - нерезидентами юридичній чи фізичній особі на визначений строк для цільового використання та під процент.
Відповідно до підпункту «а» підпункту 14.1.122 пункту 14.1 статті 14 Кодексу нерезиденти - це іноземні компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані (акредитовані або легалізовані) відповідно до законодавства України філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України.
В свою чергу, відповідно до підпункту 133.2.1 пункту 133.2 статті 133 Кодексу платниками податку на прибуток - нерезидентами є юридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України.
Отже, виходячи з аналізу наведених норм Кодексу, ЧБТР як міжнародна фінансова організація, що створена на основі міждержавних (міжнародних) угод у сфері міжнародних фінансів, в розумінні положень Кодексу відповідає визначенню поняття нерезидента.
Згідно з пунктом 52.1 статті 52 Кодексу за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючи органи. При цьому, визначення резидентом якої країни є ЧБТР, не стосується практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства контроль за дотриманням якого покладено на контролюючи органи.
Щодо визначення контрольованою операцією нарахування відсотків на користь ЧБТР
Пов'язаною особою відповідно до підпункту 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 Кодексу є юридичні та/або фізичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють, зокрема, якщо сума всіх кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги від однієї юридичної особи та/або кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги від інших юридичних осіб, гарантованих однією юридичною особою, стосовно іншої юридичної особи перевищує суму власного капіталу більше ніж у 3,5 раза (для фінансових установ та компаній, що провадять виключно лізингову діяльність, - більше ніж у 10 разів). При цьому сума таких кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги та власного капіталу визначається як середнє арифметичне значення (на початок та кінець звітного періоду).
Відповідно до підпункту 39.2.1.4 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу господарською операцією для цілей трансфертного ціноутворення є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема, фінансові операції, включаючи лізинг, участь в інвестиціях, кредитах, комісії за гарантію тощо.
Згідно з підпунктом 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу контрольованими операціями, є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема, що здійснюються з пов'язаними особами - нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених підпунктом 39.2.1.5 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу.
Підпунктом 39.2.1.7 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу визначено, що господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 -39.2.1.3 і 39.2.1.5 підпунктом. 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Отже, з урахуванням наведеної у листі інформації, що ЧБТР відповідно до підпункту 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 Кодексу для цілей оподаткування є пов'язаною особою із ПрАТ «...», операція з нарахування відсотків за кредитом на користь ЧБТР вважатиметься контрольованою за умови дотримання критеріїв, визначених підпунктом 39.2.1.7 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу.
Щодо коригування фінансового результату до оподаткування на суму нарахованих відсотків на користь ЧБТР
Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
До податкових різниць, які коригують фінансовий результат до оподаткування, належать різниці, що виникають по операціях з нерезидентами з придбання (продажу) товарів, робіт, послуг.
Так, відповідно до пункту 140.2 статті 140 Кодексу для платника податку, у якого сума боргових зобов’язань, визначених в пункті 140.1 статті 140 Кодексу, що виникли за операціями з пов’язаними особами - нерезидентами, перевищує суму власного капіталу більш ніж в 3,5 рази (для фінансових установ та компаній, що займаються виключно лізинговою діяльністю, більш ніж в 10 разів), фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму перевищення нарахованих у бухгалтерському обліку процентів за кредитами, позиками та іншими борговими зобов’язаннями, що виникли за операціями з пов’язаними особами - нерезидентами, над 50 відсотками суми фінансового результату до оподаткування, фінансових витрат та суми амортизаційних відрахувань за даними фінансової звітності звітного податкового періоду, в якому здійснюється нарахування таких процентів.
Враховуючи зазначене, перевищення нарахованих у бухгалтерському обліку процентів за кредитом на користь ЧБТР над 50 відсотками суми фінансового результату до оподаткування, фінансових витрат та суми амортизаційних відрахувань за даними фінансової звітності звітного податкового періоду, в якому здійснюється нарахування таких процентів відповідно до пункту 140.2 статті 140 Кодексу збільшуватиме фінансовий результат до оподаткування, незалежно від того, чи відображені такі проценти при формуванні фінансового результату до оподаткування згідно з правилами бухгалтерського обліку.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (підпункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |