Головне управління ДФС у Харківській області розглянуло лист Громадянина щодо сплати орендної плати за земельну ділянку, що надана для створення фермерського господарства, та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.10р. № 2755-VІ (далі - Податковий кодекс) повідомляє.
Громадянин проінформував, що земельні ділянки для ведення фермерського господарства (далі - Господарство) надані в оренду фізичній особі, яка являється єдиним засновником та головою Господарства.
Громадянин запитує, чи можливо здійснювати декларування податкових зобов’язань по орендній платі за землю Господарством, при умові наявності договорів оренди землі, що були надані фізичній особі для ведення фермерського господарства та сплачувати орендну плату за землю ні фізичною особою, а за рахунок коштів Господарства.
Правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств, як прогресивної форми підприємницької діяльності громадян у галузі сільського господарства України, визначає Закон України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 № 973-ІV (далі - Закон № 973-ІV).
Згідно ст. 1 Закону № 973-ІV фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Податкові зобов’язання з плати за землю обчислюються з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу) на підставі даних Державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу), а також на підставі договору оренди земельної ділянки (ст. 288 Податкового кодексу).
Враховуючи те, що Податковим кодексом не передбачено інших підстав для обчислення плати за землю, а право оренди на земельну ділянку оформлено на фізичну особу, то платником орендної плати за таку земельну ділянку має бути фізична особа.
Водночас повідомляємо, що Податковим кодексом не регулюються взаємовідносини між Господарством та фізичною особою щодо компенсації їй із доходів Господарства витрат, необхідних для виконання обов’язку зі сплати орендної плати за земельну ділянку, які має бути врегульовано цивільно-правовою угодою між засновником - фізичною особою та Господарством.
У відповідності до п. 52.2 ст. 52 Податкового кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |