Головне управління ДФС у Чернівецькій області, керуючись ст.52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі по тексту - ПКУ), розглянуло Ваше звернення щодо розрахунку амортизації основних засобів фізичної особи - підприємця на загальній системі оподаткування, повідомляє наступне.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб - підприємців визначений ст. 177 ПКУ.
Відповідно до п. 177.2 ст. 177 ПКУ об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи -підприємця.
Перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування визначено п. 177.4 ст. 177 ПКУ.
Згідно з нормами п.п. 177.4.6 п. 177.4 ст. 177 ПКУ, які набули чинності з 01 січня 2017 року, фізичні особи - підприємці на загальній системі оподаткування мають право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов’язаних з провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. При цьому амортизації підлягають: витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів; витрати на самостійне виготовлення основних засобів.
Не підлягають амортизації та повністю включаються до складу витрат звітного періоду витрати на проведення ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення основних засобів, ліквідацію основних засобів (у частині залишкової вартості).
Не підлягають амортизації такі основні засоби подвійного призначення: земельні ділянки, об’єкти житлової нерухомості, легкові та вантажні автомобілі.
Враховуючи викладене, фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування, починаючи з 01.01.2017, має право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов'язаних з провадженням його господарської діяльності, амортизаційні відрахування з вартості придбаних після 01.01.2017 основних засобів та нематеріальних активів або самостійно виготовлених основних засобів.
Щодо першого питання, порушеного у Вашому зверненні, повідомляємо наступне.
Розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється із застосуванням прямолінійного методу нарахування амортизації, за яким річна сума амортизації визначається діленням первісної вартості об’єкта
основних засобів та нематеріальних активів, яка амортизується, на строк корисного використання об’єкта основних засобів та нематеріальних активів (п.п. 177.4.7 п. 177.4 ст. 177 ПКУ).
Облік вартості, яка амортизується, ведеться за кожним об’єктом (п.п. 177.4.8 п. 177.4 ст. 177 ПКУ).
Щодо другого питання, порушеного у Вашому зверненні, повідомляємо, що для здійснення розрахунку амортизації основних засобів 3-ї групи необхідно мати підтверджуючі документи, у яких визначено первинну вартість основних засобів, зокрема договори купівлі-продажу, документи, які підтверджують виникнення права власності, придбання та оплату товарів, тощо.
Щодо третього питання, порушеного у Вашому зверненні, повідомляємо наступне.
Відповідно до п.п. 177.4.9 п. 177.4 ст. 177 ПКУ амортизація нараховується протягом строку корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів та нематеріальних активів, самостійно установленого фізичною особою, але не менше мінімально допустимого строку корисного використання об’єкта основних засобів та нематеріальних активів.
група 1 - капітальні витрати на поліпшення земель, не пов’язані з будівництвом - 15 років;
група 2- будівлі, споруди, передавальні пристрої -10 років;
група 3 - машини, обладнання, тварини, багаторічні насадження та інше - 5 років;
група 4 - нематеріальні активи - відповідно до правовстановлюючого документа, але не менш як два роки.
Нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, у якому об»єкт основних засобів став придатним для корисного використання.
Дія п.п. 177.4.9 п. 177.4 ст. 177 ПКУ поширюється виключно на об’єкти основних засобів та нематеріальних активів, витрати на придбання чи самостійне виготовлення яких підтверджені документально.
Зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |