Головне управління ДФС у Запорізькій області, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянуло Ваш запит щодо окремих питань податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються ПКУ. згідно з п.п. 14.1.257 п.14.1 ст.14 якого поворотна фінансова допомога - це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.
Правовою основою для отримання поворотної фінансової допомоги є договір позики (статті 1046 - 1053 Цивільного кодексу України).
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV ПКУ.
Відповідно до п.п.1 п.292.1 ст. 292 ПКУ доходом платника єдиного податку фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Крім того, перелік доходів, які не включаються до складу доходу платників єдиного податку, визначено п.292.11 ст.292 ПКУ.
Згідно з п.5 Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків - резидентів і нерезидентів, яка затверджена постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 №492, у редакції постанови Правління Національного банку України від 01.04.2019 №56 (далі - Інструкція №492) клієнти мають право відкривати рахунки в будь-яких банках України відповідно до власного вибору для забезпечення своєї господарської діяльності, незалежної професійної діяльності і власних потреб.
Забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов'язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. За поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб - резидентів здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов'язані із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності (п.14 Інструкції №492).
Водночас, відповідно до ст.44 Господарського кодексу України підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.
Фізична особа-підприємець має право вільно користуватися коштами для власних потреб з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення господарської діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених законодавством, від підприємницької діяльності.
Відповідно до п.296.1 ст.296 ПКУ платники єдиного податку першої - третьої груг ведуть облік у порядку, визначеному п.п.296.1.1 - 296.1.3 п.296.1 ст.296 ПКУ.
Платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів (далі - Книга) шляхом щоденного, за підсумками робочогс дня, відображення отриманих доходів (п.п. 296.1.1 п.296.1 ст.296 ПКУ).
Форма Книги та Порядок її ведення затверджені наказом Міністерства фінансів України 19.06.2015 №579, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.07.2015 за №800/27245 (далі - Порядок №579).
Пунктом 5 Порядку №579 визначено, що записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою, вартість безоплатне отриманих товарів (робіт, послуг).
Дані Книги використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку (п.8 Порядку №579).
Отже, кошти, які надійшли на поточний рахунок, який відкрито фізичною особою для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізичної особи -підприємця - платника єдиного податку з врахуванням вимог ст.292 ПКУ.
Разом з тим, якщо фізична особа - підприємець - платник єдиного податку у звітному податковому періоді вносить на свій поточний рахунок у банку, відкритий для здійснення підприємницької діяльності, суму готівки, яка на момент внесення уже була відображена у Книзі, та в платіжному дорученні зазначено призначення платежу "виручка за певний період", така сума готівки повторно не включається до доходу звітного податкового періоду платника єдиного податку. При цьому сума коштів, внесених на поточний рахунок за певний період, не повинна перевищувати суму доходу, відображену в Книзі обліку доходів за відповідний період.
Відповідно до п.52.2 ст.52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |