X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.06.2019 р. № 2604/6/99-99-12-02-01-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та повідомляє.

У зверненні платником зазначено, що він здійснює діяльність у сфері комп’ютерного програмування та перебуває на спрощеній системі оподаткування і застосовує ставку єдиного податку, що не передбачає сплати ПДВ (третя група 5 відсотків).

Крім того платником зазначено, що ним планується здійснювати спільну діяльність по створенню програмного забезпечення з іншим суб’єктом господарювання, який перебуває на загальній системі оподаткування та є платником ПДВ.

В зв’язку з чим платник податків планує укласти договір про спільну діяльність з зазначеним суб’єктом господарювання.

Враховуючи вищезазначене платник податків звертається за роз’ясненням щодо обліку (реєстрації) в контролюючому органі договору про спільну діяльність, особливостей оподаткування діяльності за договором про спільну діяльність та особливостей оподаткування внеску у спільну діяльність.

Взаємовідносини, що виникають при здійсненні спільної діяльності, регламентуються главою 77 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ).

Згідно із ст. 1130 ЦКУ за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов’язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність мол е здійснюватися на основі об’єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об’єднання вкладів учасників.

Вкладом учасника вважається все те, що він вносить у спільну діяльність (спільне майно), в тому числі грошові кошти, інше майно, професійні та інші знання, навички та вміння, а також ділова репутація та ділові зв'язки (частина перша ст. 1133 ЦКУ).

При цьому внесене учасниками майно, яким вони володіли на праві власності, а також вироблена у результаті спільної діяльності продукція та одержані від такої діяльності плоди і доходи є спільною частковою власністю учасників, якщо інше не встановлено договором простого товариства або законом (частина перша ст. 1134 ЦКУ).

Згідно з п. 64.6 ст. 64 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс) на обліку у контролюючих органах повинні перебувати, зокрема, договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами, визначені Кодексом.

У контролюючих органах не обліковуються договори про спільну діяльність, на які не поширюються особливості податкового обліку та оподаткування спільної діяльності, визначені Кодексом. Кожен учасник таки х договорів перебуває на обліку у контролюючих органах та виконує обов’язки платника податків самостійно.

На сьогодні Кодексом для договорів про спільну діяльність встановлено особливості оподаткування з податку на додану вартість (п.п. 14.1.139 ст. 14 розділу І та пп. 4 п. 180.1 ст. 180 розділу V Кодексу).

Таким чином, в органах ДФС обліковуються лише ті договори про спільну діяльність, за якими провадиться спільна господарська діяльність щодо операцій з постачання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню податком на додану вартість згідно з розділом V Кодексу, та щодо яких подані заяви для взяття на облік з органах ДФС.

Підпунктом 14.1.139 п. 14.1 ст. 14 розділу І Кодексу визначено, що для цілей оподаткування дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності.

Взяття на облік договору здійснюється шляхом додаткового взяття ні облік учасника договору про спільну діяльність як платника податків - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору (далі - уповноважена особа), за умови прийнятті контролюючим органом рішення про реєстрацію платником ПДВ.

Процедури взяття на облік у контролюючих органах договорів про спільну діяльність визначені Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 (зі змінами).

Виходячи з норм п. 181.1 ст. 181 розділу V Кодексу, платником ПДВ в обов’язковому порядку має бути зареєстрована уповноважена особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг (пов’язаних із виконанням договору), що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без урахування податку на додану вартість).

Якщо особа, яка відповідно до п. 181.1 ст. 181 розділу V Кодексу не є платником ПДВ у зв’язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій відсутні або є меншими від встановленої зазначеною статтею суми, вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник ПДВ, така реєстрація здійснюється зе її заявою (п. 182.1 ст. 182 розділу V Кодексу).

За даними реєстру платників єдиного податку Товариство з 01.01.2019 і до теперішнього часу перебуває на спрощеній системі оподаткування те застосовує ставку єдиного податку, що не передбачає сплати ПДВ (третя група 5 відсотків). На обліку в контролюючих органах не перебувають договори пре спільну діяльність, учасником яких є Товариство.

Згідно зі ст. 291 Кодексу спрощена система - це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів на сплату єдиного податку з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (п. 291.2 ст. 291 Кодексу).

Види діяльності, які не можуть здійснювати платники єдиного податку третьої групи, визначені п. 291.5 ст.291 Кодексу.
Укладання договору про спільну діяльність та здійснення діяльності згідно з таким договором не перешкоджають перебуванню Товариства на спрощеній системі.

Обов’язковою умовою перебування платником єдиного податку третьої групи (юридичної особи) є здійснення розрахунків за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівкової та/або безготівковій) (п.291.6 ст.291 Кодексу).

Оскільки внесення майнових і немайнових внесків в спільну діяльність не вважається розрахунками за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги), то норма п.291.6 ст. 291 Кодексу на такі внески но розповсюджується.

Що стосується податку на додану вартість, то відповідно до п. п. 196.1.7 п. 196.1 ст. 196 Кодексу при здійсненні спільної (сумісної діяльності) передача товарів (робіт, послуг) на окремий баланс платника податку, уповноваженого договором вести облік результатів такої спільної діяльності, вважається постачанням таких товарів (робіт, послуг).

Отже, операція з внесення у спільну діяльність майнового внеску для особи - платника податку, що здійснює такий внесок, є об’єктом оподаткування ПДВ.

Внесення у спільну діяльність грошового внеску не підпадає під об’єкт оподаткування ПДВ в розумінні норм Кодексу.

Разом з тим повідомляємо, що відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.