X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ХМЕЛЬНИЦЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.06.2019 р. № 2679/ІПК/22-01-13-02-11

Головне управління ДФС у Хмельницькій області, керуючись ст.52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ (далі - ПКУ) розглянуло запит фізичної особи «Про надання індивідуальної податкової консультації» щодо порядку сплати відповідних податків і зборів у разі відчуження 5 (п’яти) або більше транспортних засобів в одному звітному році в статусі фізичної особи, та повідомляє наступне.

Порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, зокрема, ст. 173 встановлюється порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майна.

Відповідно до пп. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку встановлюється, зокрема, частина доходу від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями статей 172-173 ПКУ.

Згідно з п. 173.1 ст.173 ПКУ дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною п. 167.2 ст.167 ПКУ (5 %).

Крім того, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого згідно з ПКУ включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями статей 172-173 ПКУ, є об’єктом оподаткування військовим збором, ставка якого становить 1.5 відсотка.

Як виняток із положень п. 173.1 цієї статті, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню (абзац перший п. 173.2 ст. 173 ПКУ).

Разом з тим, отриманий платником податку дохід від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року двох та більше об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ та військовим збором.

Таким чином, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб, отриманий дохід фізичною особою від продажу одного об’єкту рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда.

Разом з тим, згідно із частиною 1 статті 42 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Також слід зазначити, що згідно з пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПКУ діяльність особи, що пов’язана, зокрема, з реалізацією товарів, спрямованих на отримання доходу, і проводиться такою особою самостійно, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи за договорами комісії доручення та агентськими договорами, є господарською діяльністю.

При цьому господарська діяльність, що здійснюється для досягненні економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб’єкти підприємництва - підприємцями (п. 2 ст. 2 ГКУ).

Державна реєстрація фізичної особи, яка має намір стати підприємцем регулюється Законом України від 15 травня 2003 року № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців ті громадських формувань» (далі - Закон № 755).

Відповідно до п. 111.1 ст. 111 ПКУ за порушення законів з питані оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якогс покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: фінансова, адміністративна, кримінальна.

Згідно ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 року № 8074-Х із змінами та доповненнями (далі - КУпАП провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкті господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного вид) господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документі дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди), - тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знаряді виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, як) протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме правопорушення, або пов'язані з отриманням доходу у великих розмірах, - тягнуть за собою наюіадення штрафу від ста до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.

Одночасно слід зауважити, що для класифікації діяльності фізичної особи з продажу об’єктів рухомого майна як підприємницької, для цілей ПКУ важливим є врахування сукупності фактів та обставин у кожном) окремому випадку.

Відповідно п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.