Державна фіскальна служба України на звернення Товариства щодо рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі - Рентна плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомліє.
Товариство поінформувало, що як власник спеціальних дозволів на користування надрами (далі - Дозвіл) є платником Рентної плати за об’єкти, розташовані на двох ділянках надр.
Оскільки Товариство у 2018 році виконало державну експертизу запасів корисних копалин (далі - Експертиза) у межах визначених у Дозволах ділянок надр, то Товариство запитує про правомірність застосування ним передбаченого п. 252.22 ст. 252 Кодексу для обчислення податкових зобов’язань з Рентної плати коригуючого коефіцієнта (далі - Коефіцієнт) у розмірі 0,7.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр (далі — Держгеонадоа) забезпечує виконання процедури Експертизи звітів про геологічне вивчення, у тому числі геолого-економічну оцінку запасів корисних копалин (ст. 45 Кодексу України про надра).
Процедура Експертизи включає, зокрема, затвердження розроблених самостійно надрокористувачем або на його замовлення кондицій на мінеральну сировину для визначеної у Дозволі ділянки надр, як параметрів, цо визначають сукупність вимог до якості і кількості корисних копалин, гірнию-геологічних та інших умов розробки родовища (далі - Кондиції), з дотриманням вимог Положення про порядок розробки та обґрунтування кондицій на мінеральну сировину для підрахунку запасів корисних копалин у надрах, затвердженого наказом Державної комісії України по запасах корисних копалин (далі - ДКЗ) від 07.12.2005 №300, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.01.2006 за № 65/11939 (далі - Положення).
Параметри Кондицій базуються на технологічній схемі господарської діяльності гірничого підприємства, яка охоплює технологічні операції з добування та первинної переробки (далі - Технологічна схема), що визначена надрокористувачем в техніко-економічному обґрунтуванні (далі - ТЕО) умов, при яких виробництво кондиційної товарної продукції гірничого підприємства (далі -Продукція) є можливим.
ТЕО Кондицій розробляється відповідно до Класифікг ції запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1997 №432 (далі -Класифікація).
Класифікацією визначено, що при відповідній визначеній надрокористувачем в ТЕО Технологічній схемі, необхідною умовою виробництва Продукції є використання таким гірничим підприємством запасів корисних копалин, визначеної у Дозволі ділянки надр категорії видобувних, тобто запасах, ефективність використання яких при параметрах визначеного надрокористувачем ТЕО підтверджується величиною коефіцієнта рентабельності, який перевищує ставку рефінансування Національного банку України.
У Протоколі ДКЗ №4731 від 21.03.2019 (далі - Протокол) зафіксовано, що при обраній Товариством Технологічній схемі коефіцієнт рентабельності оцінено у розмірі 0,199.
При цьому, поіменована у Протоколі як «рудопідготовка» сукупність операцій первинної переробки охоплює такі передбачені п.п. 14.1.150 п. 14.1 ст 14 Кодексу операції як дроблення та сортування, включаючи такі його види як грохочення та «суха» магнітна сепарація.
Зауважимо, що у Протоколі не розкрита інформація про включення до техніко-економічних розрахунків виробничої собівартості Продукції витзат Товариства, що виникають при справлянні екологічного податку в частині скидів вод до водних об’єктів, зокрема, шахтних вод, які згідно з п.п. 2.3.1 п. 2.3 Протоколу належать до розсолів хлоридно-натрієвого типу, сильно агресивних до металів та несульфатостійких цементів, а також вод, що відкачуються з шахти та поступають у шламосховище, що є у власності іншого суб’єкта господарювання.
Необхідною умовою для застосування Коефіцієнта є підтвердження Держгеонадра виконання робіт з геологічного вивчення за кошти суб’єкта господарювання, що відображається у формі 3-гр.
Спеціальна форма обов’язкового відповідно до статті 45 Кодексу України про надра схвалення державним регулятором у особі ДержгеонадраКондицій та висновку державної Експертизи не встановлена, але дата внесення такім регулятором відповідних записів до Дозволу може вважатися датою такого схвалення, на підставі якого у надрокористувача виникає обов’язок дотримання Кондицій та застосування відповідних Коефіцієнтів, які встановлені Кодексом для відповідних умов використання надр.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |