Головне управління ДФС у Харківській області на звернення Товариства щодо здійснення діяльності на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності (далі - спрощена система), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що є платником єдиного податку 3 групи, до профільних видів його діяльності відноситься комісійна торгівля комп’ютерами, периферійним устаткуванням і програмним забезпеченням та запитує (1) чи відносяться до складу доходів комісіонера «транзитні суми коштів», (2) чи включаються такі «транзитні» суми надходжень до річного доходу комісіонера для визначення граничної суми для перебування на 3 групі єдиного податку, (3) чи має право комісіонер, отримуючи всю суму коштів від покупця, перераховувати замовнику лише суму «транзитних» (залишивши собі суму комісійної винагороди), (4) чи не є таке самостійне утримання винагороди розрахунком в негрошовій формі (наприклад, бартером).
Товариство не надало копію договору.
1) За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов’язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента (ст. 1011 Цивільного кодексу України - далі ЦКУ).
Особливості застосування спрощеної системи визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Статтею 292 Кодексу визначено перелік доходів та їх склад для юридичної особи - платника єдиного податку третьої групи.
За посередницькі послуги комісіонер отримує винагороду від комітента, яка і є його доходом (п. 292.4 ст. 292 Кодексу).
Отже, «транзитні суми коштів» не включаються до складу доходів комісіонера для цілей оподаткування єдиним податком.
2) Визначення єдиного податку для юридичних осіб передбачає, зокрема, обмеження щодо обсягу доходу, а саме протягом календарного року обсяг доходу платника єдиного податку третьої групи не повинен перевищувати 5 000 000 грн. (п.п. 3) п. 291.4 ст. 291 Кодексу). Оскільки «транзитні суми коштів» не є доходом комісіонера, то вони також не включаються до річного обсягу доходу платника єдиного податку у розумінні дотримання вимог перебування на спрощеній системі оподаткування.
3) Згідно статті 626 ЦКУ відносини між суб’єктами господарювання регулюються договорами, які є домовленістю двох або більше сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.
Пунктом 1 ст.627 ЦКУ визначено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Одночасно Кодексом не передбачено обмеження для платників єдиного податку в частині укладання договорів. Разом з тим п. 291.6 ст. 291 Кодексу регламентується форма отримання доходу, який підлягає оподаткуванню єдиним податком.
Таким чином, комісіонер, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, має здійснювати розрахунки виключно у грошовій формі, і, як наслідок, укладати договори комісії з урахуванням п. 291.6 ст. 291 Кодексу.
4) Слід зазначити, що бартерна (товарообмінна) операція для цілей оподаткування - господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору.
У разі, якщо згідно з договором був передбачений розрахунок у грошовій формі, то така господарська операція не суперечить умовам перебування Товариства на спрощеній системі оподаткування, оскільки самостійне утримання винагороди, здійснене грошовими коштами, не підпадає під визначення бартерної операції.
У відповідності до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |