X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.06.2019 р. № 2830/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг, що здійснюється у рамках реалізації грантових проектів міжнародної технічної допомоги (далі - МТД), реалізація яких відбувається частково за рахунок Європейського Союзу, а частково - за бюджетні кошти, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.

При цьому пунктом 44.1 статті 44 Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Статтею 3 Кодексу визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування.

При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.

Пунктом 197.11 статті 197 Кодексу передбачено звільнення від оподаткування ПДВ, зокрема, операцій з:

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі
платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно з пунктом 187.7 статті 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.

Порядок отримання права на звільнення від оподаткування операцій, що здійснюються в рамках проектів МТД, регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (далі - Порядок).

Донор - іноземна держава, уряд та уповноважені урядом іноземної держави органи, іноземний муніципальний орган або міжнародна організація, що надають міжнародну технічну допомогу відповідно до міжнародних договорів України; виконавець - будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з донором або уповноваженою донором особою та забезпечує реалізацію проекту (програми), у тому числі на платній основі (пункт 2 Порядку).

Відповідно до підпункту 2 і пункту 14 Порядку для державної реєстрації проектів (програм) реципієнт (реципієнти) та донор або уповноважена донором особа подають до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України в електронному та паперовому вигляді, зокрема, засвідчений донором або виконавцем та погоджений бенефіціаром план закупівлі товарів, робіт і послуг, що придбаваються за кошти міжнародної технічної допомоги, у двох примірниках, що складається за формою згідно з додатком 5 до Порядку (у разі виникнення необхідності в реалізації права на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України).

Згідно з додатком 5 до Порядку у Плані закупівлі товарів, робіт і послуг, що придбаваються за кошти міжнародної технічної допомоги, до переліку категорій (типів) товарів, робіт і послуг, що придбаваються за кошти МТД у рамках реалізації проекту (програми), не включаються товари, роботи і послуги, що придбаваються за кошти, залучені на умовах співфінансування з інших джерел, крім проектів (програм), донором яких виступає Європейський Союз.

Отже, у рамках проектів МТД, донором яких виступає Європейський Союз, а реалізація відбувається частково за кошти гранту Європейського Союзу, а частково - за бюджетні кошти, операції з постачання товарів/послуг відповідно до програми дій та в межах затверджених планів закупівлі товарів, робіт і послуг, що придбаваються виконавцями проектів, звільняються від оподаткування ПДВ.

Як викладено у зверненні, першою подією є виконання ремонтно-будівельних робіт, оплата за які відбувається частково за кошти гранту Європейського Союзу, а частково - за бюджетні кошти.

Отже, у випадку, якщо такий порядок сплати визначено договором на виконання ремонтно-будівельних робіт, то на дату оформлення документа, що засвідчує факт виконання таких робіт, платником податку має бути складена податкова накладна на суму, яка фінансується Європейським Союзом.

На дату отримання оплати за виконані роботи безпосередньо за рахунок бюджетних коштів з відповідного рахунку має бути складена на суму таких коштів ще одна податкова накладна.

Якщо договором на постачання товару порядок оплати не визначено, то податкова накладна складається у загальновстановленому порядку за правилом «першої події».

Разом з цим повідомляємо, що інформації, викладеної у зверненні, недостатньо для надання вичерпної індивідуальної податкової консультації з порушеного у зверненні питання, а тому у разі необхідності пропонуємо повторно звернутися до контролюючого органу із наданням детального опису здійснюваної операції та копій документів (у тому числі відповідного договору), що стосуються такої операції.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.