Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби розглянув лист________(код ЄДРПОУ___________) (далі - Товариство) від____№_______ (вх.№_____ від ______) з питання застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) при здійсненні розрахункових операцій з покупцями та замовниками за допомогою платіжної системи (інтернет еквайринг) LІQРАУ, та керуючись ст.52 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Відповідно до звернення Товариство запроваджує інтернет-торгівлю через власний сайт. Замовлення бути приймати кол-центр. Доставка товару покупцям буде здійснюватися сторонньою кур’єрскою службою з основного складу Товариства, яка на отримані кошти буде видавати фіскальні чеки з портативного РРО.
Отримані кур’єрскою службою кошти будуть перераховуватись на розрахунковий рахунок Товариства за посередництва фінансової компанії.
Також на сайті Товариства буде працювати платіжна система LIQРАУ для зарахування коштів покупців та замовників на розрахунковий рахунок Товариства за посередництва власника LІQРАУ.
Правовідносини у цій сфері регулюються Податковим кодексом України (далі - Кодекс), Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон № 265).
Законом № 265 визначено правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.
Відповідно до статті 2 Закону № 265 розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (стаття 2 Закону № 265).
Згідно з пунктом 2 статті 3 Закону № 265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі, зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Разом з тим пунктом 12 статті 9 Закону № 265 визначено, що РРО та розрахункові книжки не застосовуються, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).
Згідно із абзацем другим пункту 2 статті 9 Закону № 265 РРО не застосовуються при виконанні банківських операцій, крім операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування (далі - ПТКС), за винятком ПТКС, що дають змогу користувачеві здійснювати виключно операції з отримання коштів.
Відповідно до ст. 13 Закону від 03 вересня 2015 року №675-VІІІ «Про електрону комерцію» (далі - Закон № 675) розрахунки у сфері електронної комерції можуть здійснюватися, зокрема шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також в інший спосіб, передбачений законодавством України.
Підпунктом 14 пункту 1 статті 3 Закону № 675 встановлено, що реалізація товару дистанційним способом - укладення електронного договору на підставі ознайомлення покупця з описом товару, наданим продавцем у порядку, визначеному Законом № 675, шляхом забезпечення доступу до каталогів, проспектів, буклетів, фотографій тощо з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем, телевізійним, поштовим, радіозв'язком або в інший спосіб, що виключає можливість безпосереднього ознайомлення покупця з товаром або із зразками товару під час укладення такого договору.
Продавець, оператор платіжної системи або інша особа, яка отримала оплату за товар, роботу, послугу відповідно до умов електронного договору, повинні надати покупцеві (замовнику, споживачу) електронний документ, квитанцію, товарний чи касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку.
У випадку продажу товарів, на які встановлені гарантійні терміни, -також технічний паспорт чи інший документ, що його замінює, у яких обов’язково робиться відмітка про дату продажу та найменування суб’єкта господарювання, яка завіряється штампом (печаткою) і підписом суб’єкта господарювання.
Згідно з розділом VII "Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням", затвердженого постановою Правління Нацбанку від 05.11.2014 № 705, із змінами і доповненнями (далі - Положення), документи за операціями з використанням електронних платіжних засобів та інші документи, що застосовуються в платіжних системах для платіжних операцій з використанням електронних платіжних засобів, можуть бути в паперовій та/або електронній формі.
Операції користувачів повинні виконуватися з оформленням квитанції платіжного термінала, чека банкомата, сліпа та інших документів за операціями з використанням електронних платіжних засобів у паперовій формі, що складаються та друкуються державною мовою за місцем проведення операції в такій кількості примірників, яка потрібна для всіх учасників операції, та/або документів в електронній формі, передбачених правилами платіжної системи.
Під час здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів у сфері електронної комерції та систем дистанційного обслуговування дозволяється формування в електронній формі документа за операцією з використанням електронного платіжного засобу за умови доставки його користувачу.
Операції, що здійснюються з використанням платіжних карток із застосуванням імпринтерів (пристрою, призначеного для перенесення рельєфних реквізитів платіжної картки на сліп для формування документа), повинні виконуватися з оформленням сліпа (паперовий документ, який підтверджує здійснення операції з використанням платіжної картки і містить набір даних щодо цієї операції та реквізити платіжної картки), форма якого визначається платіжною системою.
Документи за операціями з використанням електронних платіжних засобів мають статус первинних документів та можуть бути використані під час урегулювання спірних питань.
Розрахунковим документом є документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом № 265, і зареєстрованим у встановленому порядку РРО або заповнений вручну (ст.2 Закону № 265).
Якщо доставка товару здійснюється кур’єрською службою за умови післяплати, то кур’єр видає розрахунковий документ (чек з РРО) покупцю в момент оплати коштів за придбаний товар. При цьому розрахунковий документ (чекз РРО) повинен бути роздрукований з використанням РРО, зареєстрованого на транспортний засіб, яким здійснюється доставка.
Враховуючи викладене вище, у разі якщо, покупець, використовуючи мережу Інтернет, замовив товар, і розрахунок за нього було здійснено із застосуванням платіжних карт за допомогою платіжної системи (інтернет-еквайринг) LIQРАУ за умови доставки таких товарів кур’єрською службою, такі операції суб'єктом господарювання (продавцем) здійснюються із обов'язковим застосуванням РРО та видачею споживачу розрахункового документу встановленої форми (чек з РРО).
Розрахункові документи встановленої форми (чек з РРО) та відповідним чином оформлений гарантійний талон видаються у випадку безпосереднього надання товарів (послуг) покупцю під час передачі йому товару чи надання послуг.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |