Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Статтею 6 та частиною другою ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 19-1.1 ст. 19-1 Кодексу передбачено, що контролюючі органи здійснюють, зокрема, адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.
Водночас зазначаємо, Головним управлінням ДФС у .... області було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПП ....за період ...... з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, результати якої оформлені актом.
За результатами перевірки встановлено порушення вимог абз. 2 п. 57.1 ст. 57; п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164; п. 167.1 ст. 167; п.п. 168.1.1 п.п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168; п.п. «а» п. 176.2 ст. 176 Кодексу, що призвело до заниження податкового зобов’язання по податку на доходи фізичних осіб в сумі ... грн. з нарахованих (виплачених) на користь засновника підприємства .... року доходів інших ніж заробітна плата.
Головним управлінням ДФС у .... області винесено податкове повідомлення-рішення, згідно якого ПП «....» донараховано податку на доходи фізичних осіб в сумі.... грн. та застосовано штрафні санкції в сумі.... гривень.
Крім того, Головним управлінням ДФС у .... області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПП «....» з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період .... по., результати якої оформлено Довідкою (далі - Довідка).
Фізичною особою - платником податків ....... внесено в касу підприємства готівкові кошти в сумі..грн., як повернення дивідендів за ... рік».
Внаслідок здійснення повернення коштів ..... ПП «.......» було самостійно здійснено перерахунок сум нарахованих доходів та сум утриманого податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
Відповідно до п.п. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 Кодексу роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги. Із змісту п.п. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 Кодексу чітко вбачається мета здійснення перерахунку - для визначення правильності оподаткування.
В ході попередньої документальної перевірки ПП «........», результати якої оформлено актом ..... перевірено питання правильності оподаткування доходів, нарахованих (виплачених) на користь фізичних осіб в тому числі і на користь.
При перевірці даного питання контролюючим органом встановлено порушення в частині оподаткування доходів нарахованих (виплачених) на користь .... та здійснено перерахунок самостійно нарахованих податковим агентом сум податку на доходи фізичних осіб, за результатами якого сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає донарахуванню складає .... гривень.
Відповідно до абз. 4 п. 127.1 ст. 127 Кодексу відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену Кодексом, у тому числі на податкового агента.
При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боріу, крім випадків, встановлених розділом IV Кодексу.
Відповідно до абз. 5 п. 127.1 ст. 127 Кодексу передбачені цим пунктом штрафи не застосовуються, коли ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку, передбаченого п. 169.4 ст. 169 Кодексу, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами Кодексу.
Таким чином, ПП «......», як податковим агентом не правомірно здійснено перерахунок сум доходів нарахованих (виплачених) на користь ........ та сум утриманого з нього податку, за період, включаючи той, що підлягав перевірці в ході попередньої документальної перевірки, що призвело до не правомірного відображення в бухгалтерському обліку підприємства сум переплати по податку на доходи фізичних осіб та військовому збору.
Враховуючи викладене, оскільки перерахунок податку на доходи фізичних осіб здійснено ГУ ДФС у......області під час проведення документальної позапланової виїзної перевірки, то підстав для проведення повторного перерахунку безпосередньо ПП «.....»не виникає.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |