Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо оподаткування доходів, сплачених на користь нерезидента за послуги, пов’язані з участю у міжнародних виставках та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє таке.
Щодо віднесення послуг, пов’язаних з участю у виставкових заходах до рекламних послуг
Згідно з п.п. 19-1.1.28 п. 19-1.1 ст. 19-1 Кодексу до функції контролюючих органів належить, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій, інформаційно-довідкових послуг з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Поняття реклами не визначено положеннями Кодексу.
Відповідно до п.5.3 ст.5 Кодексу терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996 №270/96-ВР із змінами і доповненнями:
реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару;
виробник реклами - особа, яка повністю або частково здійснює виробництво реклами;
розповсюджувач реклами - особа, яка здійснює розповсюдження реклами.
Виходячи з наданої підприємством інформації, предметом договору є послуги, пов’язані із забезпеченням участі підприємства у міжнародній виставці, а саме:
оренда «Експонен-ту» стенду та сплата внеску за участь у виставкових заходах. Вищевказане не дозволяє зробити однозначний висновок про те, що організатор виставки надає також рекламні послуги.
Такі послуги містять елементи договору оренди, а також договору про надання послуг з організації виставок, ярмарок.
При цьому, повідомляємо, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин потребує комплексного аналізу документів та матеріалів, що дозволять зробити однозначний висновок з порушеного платником питання.
Щодо утримання податку з доходів нерезидента при оплаті за послуги, пов’язані із забезпеченням участі підприємства у міжнародній виставці відповідно до положень п. 141.4 ст.141 Кодексу доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею.
Згідно з положеннями п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку за ставками, визначеними ст. 141 Кодексу.
Для цілей цього пункту під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміється, зокрема, лізингова/орендна плата, що вноситься резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента - лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди (п.п. «г» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).
Відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у п.п. 141.4.3 — 141.4.6 та 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 Кодексу) їх суми, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Таким чином, якщо підприємство перераховує кошти нерезиденту за договорами на постачання послуг, пов’язаних із забезпеченням його участі у міжнародній виставці у вигляді послуги оренди стенду та сплати при цьому внеску за участь у виставкових заходах, воно повинно утримати податок на прибуток з таких доходів за ставкою в розмірі 15 відсотків їх суми, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Щодо оподаткування податком на додану вартість
Пунктом 185.1 ст. 185 Кодексу визначено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 Кодексу.
Відповідно до п.п. 186.2.3 п. 186.2 ст. 186 Кодексу місцем постачання послуг у сфері культури, мистецтва, освіти, науки, спорту, розваг або інших подібних послуг, включаючи послуги організаторів діяльності в зазначених сферах та послуги, що надаються для влаштування платних виставок, конференцій, навчальних семінарів та інших подібних заходів, є місце фактичного їх надання.
Таким чином, у разі якщо постачання послуг, що надаються для влаштування платних виставок, конференцій, навчальних семінарів та інших подібних послуг здійснюється за межами митної території України - такі послуги не підпадають під об’єкт оподаткування.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |