Товариство поінформувало, що є гірничодобувним підприємством, яке провадить господарську діяльність на підставі спеціального дозволу на користування надрами (далі - Дозвіл) на земельних ділянках, що використовуються на підставі укладених та зареєстрованих у визначеному законодавством порядку договорів оренди, та запитує про правомірність застосування ним особливостей справляння Плати (далі - Особливості), які передбачені п. 284.4 ст. 284 Кодексу.
Особливостями оподаткування Платою передбачено справляння Плати у розмірі 25 відсотків податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 277 Кодексу за земельні ділянки, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин.
За вказаних обставин визначення правомірності застосування Особливостей залежить від встановленого Кодексом цільового використання - «видобування корисних копалин», тобто мети вказаної у Дозволі для погодження відповідним органом« місцевого самоврядування питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб надрокористування (част. З ст. 16 Кодексу України про надра).
Передбачений Особливостями справляння Плати критерій цільового використання земельних ділянок - «видобування корисних копалин» термінологічно визначене у Кодексу як господарська діяльність, яка охоплює процеси добування та первинної переробки корисних копалин (пп. 14.1.37 п. 14.1 ст. 14 Кодексу). Сукупність, вимог провадження господарської діяльності з «видобування корисних копалин», що включаються до кондицій на мінеральну сировину конкретної ділянки надр (далі - Кондиції), піддаються експертизі центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр (ст. 45 Кодексу України про надра).
Технологічні схеми видобування, техніко-економічна ефективність виробничого процесу та фінансові результати реалізації товарної продукції гірничого виробництва є елементами Кондицій, які формують базу геолого-екбномічної оцінки ділянок надр (далі - Оцінка) щодо забезпечення найбільш повного й економічно ефективного видобування та використання наявних запасів та ресурсів корисних копалин. Результати Оцінки, що відображаються в Дозволі, використовуються органами виконавчої влади та місцевого самоврядування для визначення ефективності та раціонального використання надр, у тому числі й для бюджетування - прогнозування доходів відповідних бюджетів від такої господарської діяльності. Наприклад, починаючи з поточного бюджетного року 5 відс. сум рентної плати за користування надрами надходить до місцевих бюджетів за місцезнаходженням об’єкта провадження господарської діяльності з
видобування корисних копалин загальнодержавного значення (п.4част. 1 ст. 64, п. З част. 1 ст. 69 Бюджетного кодексу України).
Таким чином, умовою правомірності застосування Товариством Особливостей є виконання ним податкових зобов’язань з податків, пов’язаних з видобуванням корисних копалин, у розмірах, які передбачають дотримання Товариством Кондицій, у тому числі в частині техніко-економічної ефективності виробничого процесу та фінансових результатів реалізації товарної продукції гірничого виробництва, що встановлені при Оцінці запасів корисних копалин, яка зазначена у Дозволі.
Регулювання договірних відносини між сторонами договорів, пов’язані з орендою землі, запроваджуються Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України «Про оренду землі», а також договором оренди землі, у якому зазначається розмір орендної плати погодженої сторонами договору.
З огляду на те, що здійснення контролю за дотриманням земельного законодавства та справляння Плати належить до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), Товариству доцільно звернутися до органу місцевого самоврядування - власника земельних ділянок щодо внесення відповідних змін до чинних договорів оренди землі.
Згідно п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |