Головне управління ДФС у Вінницькій області розглянуло звернення щодо порядку реєстрації установи як платника ПДВ та порядку нарахування податкових зобов’язань по ПДВ та, керуючись статтею 52 Податкового Кодексу України (далі - Кодексу), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, питання щодо порядку реєстрації установи як платника ПДВ та порядку нарахування податкових зобов’язань по ПДВ стосується неприбуткової організації, якій присвоєна ознака 0031 - бюджетні установи.
Неприбуткова організація здійснює операції з реалізації металобрухту, надання майна в оренду та постачання послуг, які надаються бюджетними установами згідно з діючим законодавством.
Щодо порядку реєстрації установи платником ПДВ
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180-183 розділу V Кодексу та регламентується Положенням про реєстрацію платників ПДВ, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим Міністерством юстиції України 17.11.2014 №1456/26233.
Коло осіб, які для цілей оподаткування ПДВ мають право або зобов'язані бути зареєстровані як платники податку, визначено у пп. 14.1.139 п. 14.1 ст. 14 розділу І та п. 180.1 ст. 180 Кодексу.
Зокрема, такою особою є юридична особа, створена відповідно до законодавства у будь-якій організаційно-правовій формі, у тому числі і неприбуткова організація з ознакою 0031- бюджетні установи.
Статтями 181 та 182 Кодексу визначено умови для реєстрації особи як платника ПДВ, відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватися як в обов'язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.
Відповідно до п. 181.1 ст 181 Кодексу під обов'язкову реєстрацію як платника ПДВ підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ).
До загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.
При цьому обсяг операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не включається.
Згідно з п. 183.1, 183.2 статті 183 Кодексу для здійснення обов'язкової реєстрації як платника ПДВ особа не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто зазначеного вище обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням реєстраційну заяву платника ПДВ за формою № 1 -ПДВ.
Обов'язок щодо нарахування та сплати податкових зобов'язань з ПДВ у такої особи виникає з дня, наступного за граничним днем, який встановлений для подання Заяви, тобто 11 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг понад 1 млн гривень.
Враховуючи викладене, кожна окрема юридична особа (у тому числі неприбуткова організація), яка безпосередньо здійснює фактичні операції з постачання товарів/послуг на митній території України, що підлягають оподаткуванню ПДВ згідно з розділом V Кодексу (у тому числі операції, які звільненні від оподаткування ПДВ), загальний обсяг яких протягом останніх 12 календарних місяців перевищує 1 млн. гривень, зобов'язана згідно з вимогами Кодексу подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням Заяву №1-ПДВ і відповідно зареєструватись як платник ПДВ в обов'язковому порядку.
Щодо порядку нарахування ПДВ на вказані у запиті операції
Згідно з нормами чинного законодавства (стаття 36 Кодексу) платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.
Згідно з пунктом 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Якщо неприбуткова організація реєструється як платник ПДВ, то така особа забезпечує нарахування' та сплату ПДВ до бюджету виключно за операціями, які є об'єктом оподаткування ПДВ, та безпосередньо здійснюються нею.
Пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Кодексу до 31.12.2021 року (включно) встановлено режим звільнення від оподаткування ПДВ на операції платників податку з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів.
Нормами Кодексу не передбачено нарахування податкових зобов'язань з ПДВ на операції із зарахування на баланс установи вартості активів, виявлених в результаті інвентаризації.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |