X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.07.2019 р. № 3115/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення Підприємства та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Підприємство повідомило, що за ним на праві господарського відання закріплено майно комунальної власності територіальної громади міста Києва (крім земельних ділянок, на яких розташоване майно) та здійснено державну реєстрацію таких прав.

Підприємство, посилаючись на узагальнюючу податкову консультацію, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 № 602, запитує про обов’язок справляти плату за землю.

Управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки здійснюється через систему організаційно-господарських повноважень територіальних громад та органів місцевого самоврядування щодо суб'єктів господарювання, які належать до комунального сектора економіки і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління (ст. 24 Господарського кодексу України).

 Відповідно до ст. 133 Господарського кодексу України у основі правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, виокремлюються право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління.

Отже, право господарського відання не може вважатися правом власності.

Разом з цим повідомляємо, що Кодексом передбачено реалізацію принципу платності користування землею у двох формах:

земельний податок, який сплачується власниками земельних ділянок, а також постійними користувачами земельних ділянок державної або комунальної власності; та орендна плата, яка справляється на умовах договору оренди за надані у строкове користування земельні ділянки державної або комунальної власності (п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

З огляду на те, що обов’язок із справляння (яке передбачає декларування та сплату, зобов’язань) плати за землю власниками земельних ділянок та/або землекористувачами настає з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 Кодексу), то відповідно до вказаних норм у власника нерухомого майна не виникає обов’язок декларування зобов’язань з земельного податку.

Водночас використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства.

Орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст.ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу України, а також враховуючи рішення Судової палати у господарських справах Верховного Суду від 28.01.2015 (у справі № 5023/3993/12 (5023/9057/11) та від 30.11.2016 (у справі №922/1008/15), може порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст.ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має' індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.