X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.07.2019 р. № 3190/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо питань, пов’язаних з виправленням помилки* допущеної при складанні податкової накладної, та, керуючись статтею .52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платником у лютому 2019 року зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні, які помилково були складені на платника податку, якому не здійснювалося постачання товарів/послуг.

Такі податкові накладні були відображені у податковій декларації з ПДВ за лютий 2019 року. В березні 2019 року з метою виправлення помилки до таких податкових накладних були складені розрахунки коригування та нові податкові накладні, в яких вказаний належний покупець, що відповідає первинним документам.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання (стаття 36 розділу І ПКУ) та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ передбачено, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

У випадку складання податкової накладної на операцію з постачання товарів/послуг на платника податку, якому не здійснювалося постачання товарів/послуг, та реєстрації її в ЄРПН платник податку - продавець має право скласти розрахунок коригування'до такої податкової накладної, який підлягає реєстрації в ЄРПН особою, яка зазначена у податковій накладній як покупець (отримувач) товарів/послуг.

Крім цього, продавець повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН нову податкову накладну, у полі «Дата складання» якої зазначається дата виникнення податкових зобов'язань продавця, тобто дата складання податкової накладної, складеної    на    платника    податку,    якому    не    здійснювалося    постачання
товарів/послуг, а в табличній частині - обсяг операцій з постачання товарів/послуг та інші показники, що були зазначені в податковій накладній, складеній на платника податку, якому не    здійснювалося постачання
товарів/послуг.

Щодо відповідальності постачальника товарів/послуг у разі реєстрації в ЄРПН нової податкової накладної з порушенням граничного терміну

Вимоги до граничних строків реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних передбачені пунктом 201.10 статті 201 розділу V ПКУ.

Відповідальність за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого пунктом 201.10 статті 201 розділу V ПКУ, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій:

які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) передбачена статтею 120і розділу ІІ ПКУ.

Враховуючи вищезазначене, у разі реєстрації в ЄРПН з порушенням граничного терміну, встановленого пунктом 201.10 статті 201 розділу V ПКУ, податкових накладних, складених з метою зазначення правильних реквізитів покупця, до такого продавця/лостачальника товарів/послуг застосовується штрафні санкції, передбачені статтею 120-1 розділу II ПКУ.

Щодо відображення виправлення показників у податковій звітності з ПДВ

Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 (далі - Порядок № 21), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289.
До податкової декларації з ПДВ вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку (абзац другий пункту 1 розділу III Порядку № 21).

Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (абзац перший пункту 6 розділу III Порядку № 21).

Відповідно до пункту 50.1 статті 50 розділу II ПКУ у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 розділу II ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених статтею 50 розділу ІІ ПКУ), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

При цьому, виходячи з вимог пункту 8 розділу VI Порядку № 21, виправлення помилок, що були допущені у додатку 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» до податкової декларації з ПДВ та які не вплинули на числові показники податкової декларації з ПДВ, проводиться шляхом подання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, до якого додається додаток 5 з відміткою «Уточнюючий».

У такому випадку до графи 4 уточнюючого розрахунку переносяться показники податкової декларації з ПДВ, додаток 5 до якої уточнюється, до графи 5 - всі відповідні показники декларації з урахуванням виправлених помилок (відповідають показникам з графи 4), а графа 6 не заповнюється.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.