Головне управління ДФС у Донецькій області (далі - ГУ ДФС), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянуло звернення на отримання індивідуальної податкової консультації від 25.06.2019 б/№ (вхідний реєстраційний індекс ГУ ДФС від 27.06.2019 № М/328) щодо практичного застосування норм податкового законодавства у частині сплати за землю з урахуванням реалізації п.п. 38.7 п. 38 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України (далі - ЗКУ), а справляння плати за землю - Кодексом.
Підпунктом 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до ст. 206 ЗКУ використання землі в Україні є платним.
Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об'єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності (статті 269, 270 Кодексу).
Водночас абзацем другим п.п. 38.7 п. 38 підрозділу 10 розділу XX Кодексу передбачено, що не нараховується та не сплачується у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або операції Об'єднаних сил (ООС), плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення), що розташовані на території населених пунктів на лінії зіткнення та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.
Відповідно до п.п. 38.1 п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» територія населених пунктів на лінії зіткнення - територія населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України.
Так, зокрема, перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» (далі - Розпорядження).
Згідно із Розпорядженням с. Галицинівка (Марийського р-ну) належить до населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (з урахуванням змін, внесених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 79-р).
Таким чином, починаючи з 07.02.2018, до суб'єктів, які мають у власності або користуванні (в тому числі на умовах оренди) земельні ділянки, розташовані в с. Галицинівка (Мар’їнського р-ну), застосовується зазначена норма податкового законодавства.
Разом з цим, слід враховувати, що нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми плати за землю відповідно до статей 269 - 289 Кодексу за земельні ділянки, розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, та/або території проведення антитерористичної операції, не підлягають поверненню на поточний рахунок платника податку, не спрямовуються на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших податків, зборів, не повертаються у готівковій формі за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
До зазначених сум надміру сплачених грошових зобов'язань не застосовуються строки давності, встановлені статтею 102 цього Кодексу, крім сум надміру сплачених податкових зобов'язань платників податків, які припиняють свою діяльність, (абзац третій п.п. 38.7 п. 38 підрозділу 10 розділу XX Кодексу)
Що стосується порядку підтвердження факту звільнення від сплати за землю вищезазначених земельних ділянок в органах державної фіскальної служби, то діючим законодавства дана процедура не передбачена.
Поряд з цим, відповідно до п. 286.5 ст. 286 Кодексу платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки для проведення звірки даних, зокрема, щодо права на користування пільгою із сплати податку, нарахованої суми податку тощо.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |