В Головному управлінні ДФС у Волинській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянуто запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування доходу у вигляді інвестиційного прибутку.
В межах компетенції, з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні, повідомляємо наступне.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ. Відповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 об'єктом оподаткування фізичної особи - резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний Дохід.
Згідно з п. 164.1 ст. 164 ПКУ базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Зокрема відповідно до пп. 164.2.9 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді інвестиційного прибутку від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у підпунктах 165.1.40 і 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ.
Особливості оподаткування доходу у вигляді інвестиційного прибутку визначено п. 170.2 ст. 170 ПКУ, відповідно до пп. 170.2.1 якого облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік, за результатами якого платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію, в якій має відобразити загальний фінансовий результат (інвестиційний прибуток або інвестиційний збиток), отриманий протягом такого звітного року.
Відповідно до пп. 170.2.2 п. 170.2 ст. 170 ПКУ інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу з урахуванням норм підпунктів 170.2.4 - 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 ПКУ (крім операцій з деривативами).
Облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат.
Одночасно слід зазначити, що згідно з п. 176.1 ст. 176 ПКУ платники податку зобов'язані отримувати та зберігати протягом строку давності, встановленого ПКУ, документи первинного обліку, в тому числі на підставі яких визначаються витрати при розрахунку інвестиційного прибутку.
Ставка податку на доходи фізичних осіб з доходів у вигляді інвестиційного прибутку встановлена у розмірі 18 відсотків (ст. 167 ПКУ).
Разом з цим, згідно з п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором.
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
В разі, якщо окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу податку та подати річну декларацію з цього податку (пп. 168.1.3. п. 168.1 ст. 168 ПКУ).
Відповідно до п. 179.5 ст. 179 ПКУ податкова декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення, у порядку, передбаченому главою 2 розділу II ПКУ.
Згідно пп. 49.1 п. 49 ПКУ податкова декларація подається за звітний період в установлені ПКУ строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Для платників податку на доходи фізичних осіб базовий звітний податковий період дорівнює календарному року, податкові декларації подаються до 1 травня року, що настає за звітним, (пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).
Згідно з пп. 179.7 ст. 179 ПКУ фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.
З реквізитами рахунків для сплати відповідних податків Ви можете ознайомитись на сайті Державної фіскальної служби www.sfs.gov.ua.
Отже, при продажі ... частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю за ціною вище номінальної вартості, отримано інвестиційний прибуток, що передбачає подання ... податкової декларації про майновий стан і доходи до 1 травня року, що настає за звітним (пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПКУ) та сплату ... податку на доходи фізичних осіб та військового збору до 1 серпня року, що настає за звітним (п. 179.7 ст. 179 ПКУ).
Додатково зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст.52 ПКУ, податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |