X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.07.2019 р. № 3188/6/99-99-15-03-03-15/ІПК

Державна фіскальна служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула запит на отримання індивідуальної податкової консультації Товариства щодо нарахування акцизного податку при здійсненні роздрібного продажу пального та повідомляє таке.

Що стосується питання скасування акцизного податку із роздрібної торгівлі пальним, а точніше, перенесення його до основної ставки акцизного податку, зазначаємо наступне.

З 01.01.2015 відповідно до Закону України від 28.12.2014 № 71 -VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» запроваджено акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів (пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, нафтопродукти та інше паливо).

Однак Законом України від 20.12.2016 № 1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» (далі -Закон № 1791) скасовано роздрібний акцизний податок з реалізації пального шляхом включення його до основної ставки акцизного податку.

При цьому збільшено базові ставки акцизного податку на пальне відповідно до п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.

Метою скасування норм щодо роздрібного продажу пального через АЗС та АГЗС є різноманітність договірних взаємовідносин, що передбачають фізичний відпуск пального через АЗС та АГЗС, але не завжди є операціями з роздрібного продажу (операції зберігання, оптові поставки з використанням талонів, смарт-карток тощо), неоднозначність норм щодо визначення платників податку, дати виникнення податкових зобов’язань.

Такі неоднозначність та неузгодженість норм Кодексу використовувались окремими платниками податків у схемах ухилення від сплати акцизного податку з роздрібного продажу пального, що створювало нерівні умови для платників акцизного податку та призводило до недоотримання бюджетом відповідних коштів.

Крім того, метою скасування акцизного податку з роздрібного продажу пального є підтримка пропозицій бізнесу в частині спрощення податкової звітності.

Підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Кодексу встановлено, що об’єктами оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

При цьому підпунктом 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу наведено визначення реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об'єктах громадського харчування.

Нормами Закону№ 1791 із визначення «реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів» слова та цифри "а також фізичний відпуск з автозаправної станції та/або автомобільної газозаправної станції товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, незалежно від форми розрахунків" виключено.

Отже, акцизний податок з роздрібного продажу пального в розмірі 0, 042 евро за 1 л, який сплачувався суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі пальним за місцезнаходженням АЗС та/або АГЗС відмінено та перенесено до основної ставки акцизного податку.

Ставки акцизного податку та перелік товарів, з яких справляється податок встановлені ст. 215 Кодексу і є єдиними на всій території України.

При цьому нагадуємо, що особа, яка реалізує пальне є платником акцизного податку (п.п. 212.1.15 п.212.1 ст.212 Кодексу).

Згідно із підпунктом 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 Кодексу об'єктами оподаткування є операції з реалізації з акцизного складу / акцизного складу пересувного будь-яких обсягів пального понад обсяги, що:

отримані з інших акцизних складів / акцизних складів пересувних, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;
вироблені в Україні, реалізація яких є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 213.1.1 цього пункту, або не підлягає оподаткуванню, або звільняється від оподаткування, або оподатковується на умовах, встановлених статтею 229 Кодексу, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.