X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ЗАКАРПАТСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.07.2019 р. № 3226/ІПК/07-16-13-02-12

Головне управління ДФС у Закарпатській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло Вашу заяву на отримання індивідуальної податкової консультації з деяких питань оподаткування доходу фізичної особи-підприємця (далі - ФОП) на загальній системі оподаткування при поверненні грошових коштів та, в межах компетенції, повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у заяві.

Оподаткування доходів фізичних осіб - підприємців на загальній системі оподаткування визначено ст. 177 розд. IV ПКУ.

Відповідно до п.177.2 ст.177 ПКУ об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Статтею 334 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 № 435-ІV визначено, що право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до п. 177.10 ст.177 розділу IV ПКУ фізичні особи - підприємці зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Форма Книги обліку доходів і витрат та порядок її ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Порядок ведення Книги фізичними особами - підприємцями на загальній системі оподаткування встановлений наказом Міндоходів від 16.09.2013 № 481 (далі - Порядок).

Книга ведеться за вибором платника податку в паперовому або електронному вигляді (п. 2 Порядку).

Записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід (п. 5 Порядку).

Відповідно до п. 6 Порядку самозайняті особи заносять до Книги відомості, зокрема, в такому порядку:

у графі 2 відображається сума доходу, отриманого від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу
платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг);

у графі 3 вказується сума повернутих самозайиятою особою коштів за товари (роботи та послуги) та/або повернутої передплати;

графа 4 розраховується як різниця між отриманим доходом від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності (графа 2) та сумою повернутих самозайиятою особою коштів за товари (роботи та послуги) (графа 3);

у графі 5 зазначаються реквізити документа, який підтверджує понесені витрати, що безпосередньо пов’язані з отриманим доходом.

Документами, які підтверджують витрати, можуть бути, зокрема, платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвічують факт оплати товарів, робіт, послуг;

у графі 6 відображається сума витрат, які документально підтверджені та безпосередньо пов’язані з отриманням доходу за підсумками дня;

у графі 9 зазначається сума чистого оподатковуваного доходу, яка розраховується як різниця між сумою доходу за звітний період (графа 4) та сумою понесених витрат від провадження господарської або незалежної професіональної діяльності (графи 6, 7, 8).

Отже, суми повернутих коштів відображаються в графі 3 Книги та, відповідно, зменшують загальну суму отриманого доходу, що підлягає оподаткуванню.

При цьому, якщо дохід отримано в одному місяці, а витрати, пов’язані з його отриманням понесені у наступному, то фізична особа - підприємець за підсумком дня по факту отримання доходу/понесения витрат (на підставі первинних документів) відповідно заповнює графу 2 «Сума доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності» та графу 6 «Сума витрат, пов’язаних з придбанням товарів (робіт, послуг)».

Дамі Книги заповнюються у гривнях з копійками та використовуються фізичною особою - підприємцем на загальній системі оподаткування для заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (п. 9 Порядку).

Відповідно до п.п. 177.5.2 п. 177.2 ст.177 ПКУ фізичні особи - підприємці, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку або перейшли із спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування, подають податкову декларацію за результатами звітного кварталу, в якому розпочата така діяльність або відбувся перехід на загальну систему оподаткування.

Пунктом 177.11 ст. 177 ПКУ визначено, що фізичні особи - підприємці подають річну податкову декларацію у строк, визначений п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 ПКУ, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.

При цьому, ФОП - платник єдиного податку першої або другої групи, реєстрація якого анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зобов’язаний подати до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку - ФОП за податковий (звітний) квартал, у якому анульовано реєстрацію, з наростаючим підсумком з початку року протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Враховуючи наведене вище, отримана від замовника сума коштів на поставку товарів включається до загального оподатковуваного доходу ФОП на дату отримання таких коштів та відповідно відображається у графі 2 Книги.

Разом з тим, у зв’язку з розірванням договірних відносин та поверненням таких коштів замовнику, сума повернутих коштів відображається в графі 3 Книги, що в свою чергу, зменшує загальну суму отриманого доходу, що підлягає оподаткуванню.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.