X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ЗАПОРIЗЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.07.2019 р. № 3329/ІПК/08-01-12-03-16

ГУ ДФС у Запорізькій області на запит Товариства щодо сплати плати заземлю (далі - Плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало про власне нежитлове приміщення у багатоквартирному будинку, розташоване на земельній ділянці (далі - Ділянка), право користування на яку Товариством не оформлено, та запитує про наявність у нього обов’язку із справляння Плати.

Товариством не надано інформації про вжиття ним заходів щодо формування Ділянки, як об’єкта цивільних відносин, відповідно до ст. 79 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ), та щодо можливості набуття ник права власності або користування земельною ділянкою на умовах оренди передбаченого ст. 120 ЗКУ.

Платниками земельного податку є власники земельних ділянок землекористувачі, платником орендної плати є орендар земельної ділянку (ст.ст. 269, 288 Кодексу).

Власник нежитлового приміщення (його частини) багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площу під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (п. 287.8 ст. 287 Кодексу).

Земельна ділянка, як об’єкт щодо якого застосовується принцип платності використання землі, встановленого ст. 206 ЗКУ, у розумінні визначених законодавством податкових відносин, виникає за результатом її формування, як об’єкта цивільних прав, а також оформлення права власності, користування земельною ділянкою (ст. 126 ЗКУ), що виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 ЗКУ).

Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, те прибудинкові території державної або комунальної власності надаються у постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління такими будинками (ст. 42 ЗКУ).

Товариство як співвласник багатоквартирного будинку на праві спільної сумісної власності спільного майна відповідно до положень ЗКУ і Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) зобов’язано врегулювати порядок нарахування та сплати Плати за земельну ділянку.

Повноваження щодо регулювання земельних відносин, у тому числі і справляння плати за землю, делеговано органам місцевого самоврядування (ст.ст. 26, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування»). Використанні: земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм: земельного законодавства.

Водночас звертаємо увагу, що орган місцевого самоврядування керуючись нормами ст. 377 ЦКУ, ст.ст. 120, 125, 126 та 206 ЗКУ, а також враховуючи рішення Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 28.01.2015 (у справі № 5023/3993/12 (5023/9057/11) та від 30.11.2016 (у справі №922/1008/15) може порушити питання пре компенсацію завданої шкоди (ст.ст. 1166, 1167 ЦКУ) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).