X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.07.2019 р. № 3274/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

Державна фіскальна служба України на звернення щодо застосування коефіцієнтів індексації, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі -Кодекс), повідомляє.

Господарство є платником єдиного податку четвертої групи і запитує про величину коефіцієнта індексації за 2016 рік, який використовується для обчисле ння бази оподаткування єдиним податком четвертої групи.

Площа земельної ділянки сільськогосподарських угідь визначена об’єктом оподаткування платою за землю, за які визначення податкових зобов’язань регулюється розд. XII «Податок за майно».

База оподаткування земель зим податком згідно зі ст. 271 Кодексу визначається як «нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом». При цьому, порядок застосування коефіцієнта індексації для обчислення бази оподаткування платою за землю передбачає, що «центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь» (п. 289.2 ст. 289 Кодексу).

Суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність з використанням земельних ділянок, що належать до сільськогосподарських угідь та перебувають на загальній системі оподаткування для обчислення податкових зобов’язань з плати за землю мають керуватися нормами ст. ст. 271 та 289 Кодексу для визначення бази оподаткування платою за землю.

Державна служба статистики України листом від 10.01.2017 № 11.1-03/2-17 поінформувала, що індекс споживчих цін у 2016 році становив 112,4 відсотки.

Кодексом передбачено можливість обрання суб’єктами господарювання, які використовують сільськогосподарські угіддя, спрощеної системи оподаткування, порядок застосування спрощеної системи оподаткування (розд. XIV «Спеціальні податкові режими» Кодексу).

Наприклад, у разі обрання суб’єктами господарювання - користувачами сільськогосподарських угідь спрощеної системи оподаткування та набуття статусу платника єдиного податку, для таких суб’єктів справляння єдиного податку четвертої групи звільняє від сплати та подання податкової звітності з податків, у тому числі й податку на майно, включаючи пл ату заземлю (п. 297.1 ст. 297 Кодексу).

Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої є величина нормативної грошової оцінки одного гектара сільськогосподарських угідь, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Кодексом (п. 292-1.2 ст. 292-1 Кодексу).

Крім загального порядку застосування коефіцієнта індексації для визначення нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь для обчислення податкових зобов’язань з плати за землю суб’єктами господарювання, які
перебувають на загальній системі оподаткування, у ст. ст. 271 та 289 Кодексу, Перехідними положеннями Кодексу визначено особливості застосування, встановленого розд. XIV «Спеціальні податкові режими» Кодексу, порядку справляння єдиного податку в частині застосування коефіцієнта індексації.

Зокрема, п. 5 підрозд. 8 Перехідними положеннями Кодексу в редакції Закону України від 20 грудня 2016 року № 1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році», який набрав чинності з 01 січня 2017 року встановлено, що «індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) для цілей оподаткування єдиним податком четвертої групи, застосовується із значенням 100 відсотків».

Таким чином, оскільки п. 5 підрозд. 8 розд. XX Перехідних положень Кодексу в редакції Закону України від 20 грудня 2016 року № 1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» (далі - Закон № 1791) не передбачено використання «для визначення величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) для цілей оподаткування єдиним податком четвертої групи» величини індексу споживчих цін за 2016 рік із «значенням 100 відсотків», то за відсутності спеціального «для цілей оподаткування єдиним податком четвертої групи» регулювання порядку визначення «величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь» при обчислені бази оподаткування «для цілей оподаткування єдиним податком четвертої групи» має застосуватися оприлюднений у листі Державної служби статистики України від 10.01.2017 № 11.1-03/2-17 індекс споживчих цін у 2016 році становив 112,4 відсотки.

При цьому, не поширення величини коефіцієнта індексації у розмірі 100 відс. для обчислення нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь для цілей оподаткування єдиним податком четвертої групи підтверджено Законами України № 1791, від 07 грудня 2017 року № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», від 23 листопада 2018 року № 2628-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів».

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.