Державна фіскальна служба України розглянула звернення Товариства стосовно надання податкової консультації відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та повідомляє.
Товариство повідомило, що на дату перерахування передоплати за токар його постачальником була складена податкова накладна від 23.11.2017, але реєстрація такої податкової накладної в ЄРПН була зупинена.
Суму ПДВ по зазначеній податковій накладній Товариство включило до складу податкового кредиту податкової декларації з ПДВ за листопад 2017 року.
За результатами документальної перевірки Товариство, у тому числі за період включення не зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної до складу податкового кредиту, контролюючим органом донараховано податкові зобов’язання на суму ПДВ по такій податковій накладній, складено акт та винесено податкове повідомлення-рішення від 18.01.2019.
Товариство зазначило, що погасило зобов’язання по ПДВ.
За результатами судового оскарження 10.04.2019 рішення контролюючого органу про зупинку реєстрації в ЄРПН податкової накладної було скасовано та зобов’язано контролюючий орган зареєструвати в ЄРПН податкову накладну (на момент розгляду звернення податкова накладна не зареєстрована в ЄРПН),
Товариство просить надати роз’яснення щодо включення до складу податкового кредиту податкової накладної, реєстрація якої в ЄРПН була зупинена, а також щодо порядку перерахунку податкового зобов’язання (в тому числі штрафу, пені) по податковому-повідомленню рішенню, яке винесене за заниження податкового зобов’язання з ПДВ.
Правила формування податкового кредиту з ПДВ регулюються статтями 198 і 201 Кодексу.
Відповідно до пункту 198.6 статті 198 Кодексу не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 Кодексу.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу реєстрація податков зї накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та па підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядки з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН затверджені постановою Кабінету Міністрів України в д 21.02.2018 № 117 (далі - Постанова № 117).
Відповідно до пункту 28 Постанови № 117 податкова накладна/ розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється, зокрема, у день настання однієї з таких подій, зокрема:
прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Таким чином, підставою для включення платником ПДВ - покупцем сум податку до складу податкового кредиту та відповідно відображення у податковій звітності з ПДВ є:
податкова накладна, належним чином складена та зареєстрована в ЄРПН;
належним чином оформлена митна декларація;
інші документи, передбачені пунктом 201.11 статті 201 Кодексу.
Суми ПДВ, зазначені у податкових накладних, реєстрацію яких у ЄРПН зупинено, після припинення процедури такого зупинення можуть бути віднесені до складу податкового кредиту:
у разі своєчасної їх реєстрації в ЄРПН - протягом 1095 календарних дні і з дати складання таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних;
у разі несвоєчасної їх реєстрації в ЄРПН - протягом 1095 календарних днів з дати складання таких податкових накладних/розрахунків коригування цо таких податкових накладних, але не раніше дати такої реєстрації.
Отже, до дати реєстрації податкової накладної в ЄРПН, платник податку не має право на включення суми ПДВ по такій податковій накладній до складу податкового кредиту.
Сума ПДВ по податковій накладній, яка зареєстрована в ЄРПН за рішенням суду, може бути включена до складу податкового кредиту, за умови її своєчасної реєстрації в ЄРПН, протягом 1095 календарних днів з дати її складання.
Зважаючи на те, що сума ПДВ по податковій накладній, реєстрацію як ої в ЄРПН було зупинено, була безпідставно включена Товариством до складу податкового кредиту у періоді її складання, після її реєстрації в ЄРПН за рішенням суду у Товариства не виникає підстав для повторного включення суми ПДВ по зазначеній податковій накладній до складу податкового кредиту Що стосується перерахунку податкового зобов’язання (в тому числі штрафних санкцій і пені) по податковому повідомленню-рішенню, винесеному на занижену суму податкових зобов’язань, то Кодексом не передбачена така процедура.
Разом з цим інформуємо, що відповідно до пункту 56.1 статті 56 Кодексу рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |