Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку складання розрахунку коригування до зайво складеної зведеної податкової накладної, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі -ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платником податку було складено і а зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) зведену податкову накладну на суму ПДВ, розраховану виходячи з перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання товарів/послуг, у якій невірно зазначено дату складання.
Надалі з метою виправлення помилки платником було складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну з правильною датою складання.
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПКУ база оподаткування операці ї з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів -виходячи із звичайної ціни), за винятком:
товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;
газу, який постачається для потреб населення.
Відповідно до пункту 15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - Порядок № 1307), у разі постачання товарів/послуг, база оподаткуванні яких, визначена відповідно до статей 188 ПКУ, перевищує фактичну ціну постачання таких товарів/послуг, постачальник (продавець) складає дві податкові накладні: одну - на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання, іншу - на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання над фактичною ціною, або може скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо за кожною операцією з постачання товарів/послуг.
У податковій накладній (в тому числі зведеній), яка складена на суму такого перевищення, робиться позначка відповідно до пункту 8 Порядку № 1307 (15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статті 188 ПКУ, над фактичною ціною постачання). Така податкова накладна отримувачу (покупцю) не надається.
При цьому у рядках такої податкової накладної, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарі в/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартост , включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Згідно з пунктом 21 Порядку № 1307 у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсац ї вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 ПКУ постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Розрахунок коригування складається за формою, чинною на дату складання такого розрахунку коригування.
Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних.
Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.
У ситуації, описаній у зверненні, платником податку складено дні податкові накладні за фактом нарахування одних податкових зобов’язань виходячи з перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання товарів/послуг (одна з таких податкових накладних була зайво складеною) та зареєстровано їх в ЄРПН.
Особливості складання розрахунку коригування до зайво складеної податкової накладної (у тому числі до зведеної податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю)), визначено пунктом 24 Порядку № 1307.
Слід зазначити, що такий розрахунок коригування складається лише у разі, якщо в ЄРПН зареєстровано дві або більше податкових накладних, складених на одну операцію.
Складання розрахунку коригування до податкових накладних, зайво складених на операцію, передбачено окремо для випадків, коли розрахунки коригування до таких податкових накладних не було складено та зареєстровано в ЄРПН, та окремо для випадків, коли до податкових накладних, зайво складених на операцію, вже були складені та зареєстровані в ЄРПН розрахунки коригування.
Пунктом 24 Порядку № 1307 передбачено, що у разі реєстрації в ЄРПН двох і більше податкових накладних, складених на одну операцію з постачання товарів/послуг, постачальник (продавець) складає розрахунок коригування до податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в ЄРПН вже зареєстрована податкова накладна та не зареєстровано розрахунки коригування до неї, у такому порядку:
у верхній лівій частині розрахунку коригування у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин» зазначається тип причини 20, при цьому позначка «X» не проставляється;
у заголовній частині розрахунку коригування у полі «до податкової накладної» зазначаються дата і номер податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в ЄРПН вже зареєстрована податкова накладна;
в інформаційному полі «Інформаційні дані щодо складеної та зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної» розрахунку коригуванні зазначаються дані щодо податкової накладної, правильно складеної та зареєстрованої в ЄРПН.
Показники табличної частини такого розрахунку коригуванні заповнюються у загальному порядку (виводять в нуль показники податкової накладної, зайво складеної на операцію).
У разі складання розрахунку коригування з типом причини 20 до податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в ЄРПН вже зареєстрована податкова накладна, до якої раніше не складався розрахунок коригування, такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем), який був зазначений у податковій накладній, що коригується, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.
Оскільки пунктом 25 Порядку № 1307 передбачено, що розрахунки коригування до податкових накладних, які не видаються отримувачу (покупцю) - платнику податку (за наявності законодавчих підстав для складання таких розрахунків коригування), підлягають реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем), розрахунок коригування, що складається до податкової накладної, складеної виходячи з перевищення бази оподаткування визначеної відповідно до статей 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання товарів/послуг, підлягає реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем).
Загальні роз’яснення щодо порядку складання розрахунків коригуванні до податкових накладних, у тому числі зайво складених на операцію :
постачання товарів/послуг, надано у листі ДФС від 27.11.2018 №36942/7/99-99-15-03-02-17, який платник податку може використовувати у своїй діяльності.
Зазначений лист розміщено на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Законодавство > Податкове законодавство > Листи» за адресою: http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/73136.html.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |