Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо поряд су оподаткування ПДВ операцій з отримання постачальником від покупця кошт ів у вигляді гарантійного платежу та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, умовами договорів поставки, укладених з покупцями товарів, передбачено обов’язок покупця до фактичної поставки товарів внести постачальнику гарантійний платіж в якості забезпечення виконання зобов’язань за договором.
В подальшому такий гарантійний платіж повертається покупцю або за додатковою домовленістю сторін зараховується в оплату за поставлений товар.
Господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання, регулюються Господарським кодексом України (далі - ГКУ).
Статтею 67 ГКУ встановлено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
Правові основи укладення договорів купівлі-продажу регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ).
Загальні положення про купівлю-продаж визначено параграфом 1 глави 54 ЦКУ.
Згідно з частиною першою статті 655 параграфа 1 глави 54 ЦКУ за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві і, а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Обов'язок покупця прийняти та оплатити товар визначається статтями 689, 692,693 параграфа 1 глави 54 ЦКУ.
Так, покупець зобов'язаний прийняти товар, крім випадків, коли він має право вимагати заміни товару або має право відмовитися від договору купівлі-продажу (пункт 1 статті 689 параграфа 1 глави 54 ЦКУ).
Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару (пункт 1 статті 692 параграфом 1 глави 54 ЦКУ).
Якщо договором встановлений обов'язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті ЦКУ (пункт 1 статті 693 параграфом 1 глави 54 ЦКУ).
Загальні положення про поставку визначено параграфом 3 глави 54 ЦКУ, згідно з яким за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов’язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю - продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (стаття 712 параграфа 3 глави 54 ЦКУ).
Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачанім товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 Кодексу розташоване на митній території України.
Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарам и як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 Кодексу база оподаткувань я операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості не включаються сумі неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.
Згідно з пунктом 187.1 статті 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає н і податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (перша подія):
дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а п разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у кас і платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлений митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - даті, оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою.
Отже, постачальник повинен визначити податкові зобов’язання з ПДВ та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну на дату постачання товарів або на дату отримання від покупця коштів, які є оплатою вартості таких товарів (залежно від того, яка з цих подій відбулася раніше).
Кошти, отримані постачальником від покупця у вигляді гарантійного внеску, не зумовлюють у такого постачальника податкових наслідків з ПДВ.
У разі зміни напряму використання отриманого раніше гарантійного внеску, який спочатку виконував функцію засобу забезпечення виконання зобов’язань за договором, та в подальшому зараховується в рахунок оплати за товар, що має бути обумовлено додатковою угодою до договору(при умові, що таке зарахування є першою подією), на дату зміни напряму використання гарантійного внеску платник повинен нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на суму отриманих гарантійних внесків.
Згідно з пунктом 2 статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996) фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Тому платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку - превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону № 996).
Для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створеї і господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.
Таким чином, надання остаточних висновків щодо оподаткування операцій, про які йдеться у зверненні, можливе лише за результатами вивчення умов і суттєвих обставин здійснення господарських операцій та відповідних первинних документів, оформленням яких вона супроводжуються.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація маг індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |