Державна фіскальна служба України на звернення Товариства щодо справляння рентної плати за спеціальне використання води для потреб водного транспорту (далі - Рентна плата), керуючись ст. 52 Податкового коде ссу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що приналежні йому судна використовують внутрішні водні шляхи, які згідно з Переліком внутрішніх водних шляхів, що належать до категорії судноплавних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 1996 року № 640 (далі - Перелік), належачі - як до річкових, так і морських шляхів.
Товариство, посилаючись на Кодекс, запитує щодо справляння «рентної плати за спеціальне використання води, якщо судна використовують водний шлях для заходження у морський порт (рейд морського порту) та використовують річковий та морський шлях».
Об’єктом оподаткування Рентною платою є час використання поверхневих вод вантажним самохідним і несамохідним флотом, що експлуатується (абз. третій п.п. 255.3.1 п. 255.3 ст. 255 Кодексу).
При цьому ставка Рентної плати для вантажного самохідного і несамохідного флоту, що експлуатується, для усіх річок, крім Дунаю, встановлена в гривнях за 1 тоннаж-добу експлуатації судна (абз. другий п.п. 255.5.4 п. 255.5 ст. 255 Кодексу).
Податкові зобов’язання з Рентної плати для кожної одиниці вантажних самохідних і несамохідних суден обчислюється як добуток ставки Рентної плати на величину фактичних даних обліку тоннаж-доби експлуатації водних шляхів (п.п. 255.11.6 п. 255.11 ст. 255 Кодексу).
Разом з тим абзацом другим п.п. 255.4.13 п. 255.4 ст. 255 Кодексу передбачено умови, за настання яких Рентна плата не справляється. Зокрема, визначено, що Рентна плата не справляється:
«з морського водного транспорту»,
«який використовує річковий водний шлях виключно для заходження з моря у морський порт»,
«без використання спеціальних заходів забезпечення судноплавства (попуски води з водосховищ та шлюзування)».
Державну реєстрацію морських суден в Україні здійснюють капітани морських портів (абз. другий п. 5 Порядку ведення Державного суднового реєстру України і Суднової книги України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 1997 року № 1069 (далі - Порядок)).
Таким чином першою умовою, за настання якої у Товариства можуть виникнути підстави для не справляння Рентної плати, є реєстрація його суден як морських відповідно до вимог Порядку.
Водночас має виконуватися умова щодо використання річкового водного шляху виключно з метою заходження з моря у морський порт. Оскільки у зверненні Товариства зазначено, що його судна слідують з річкої их вантажних терміналів у напрямку моря, то не вбачається виконання другої умови п.п. 255.4.13 п. 255.4 ст. 255 Кодексу, який визначає можливість не справляння Рентної плати.
Податкова консультація відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платник ом податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |