X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ЗАКАРПАТСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.09.2017 р. № 1793/ІПК/8/07-16-13-02-12

Головне управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області на виконання вимог ст.52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло, в межах компетенції, Ваш запит щодо порядку оподаткування доходів платника єдиного податку, та повідомляє наступне.

Згідно з п. 291.2 ст. 292 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року М 2755-VІ ,їз змінами та доповненнями (далі - ПКУ) спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст.297 ПКУ, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених гл. ХІV ПКУ, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Пунктом 291.4 ст. 291 ПКУ встановлені умови перебування фізичних осіб підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткуванні, обліку та звітності, у відповідних групах платників єдиного податку, а саме:

1) перша група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень;

2) друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких, критеріїв:

• не використовують пращо найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах,

• одночасно не перевищує 10 осіб;

• обсяг доходу не перевищує 1500000 гри.

Отже, відповідно до пп.2 п.291.4 ст.291 ПКУ однією з умов перебування фізичних осіб-підприємців на другій групі платників, єдиного податку є здійснення господарської діяльності з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню.

Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом платника єдиного податку для фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.

Визначення доходу здійснюється для цілей оподаткування єдиним податком та для надання права суб'єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній систем оподаткування (п. 292.14 ст. 292 ПКУ).

Відповідно до п.п. 2, 5 п. 293.4 ст. 293 ПКУ до доходу, отриманого платниками єдиного податку, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої-другої групи, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування та доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу відповідно, ставка єдиного податку встановлюється 15 відсотків.

Відповідно до п. 296.2 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені п. 295.1 ст. 295 ПКУ.

Згідно із п.п. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображен ня отриманих доходів.

Порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579 (далі - Порядку №579).

Відповідно до вимог Порядку № 579 фізичні особи - підприємці платники єдиного податку першої-третьої груп відображають фактично отриману суму доходу та фактично понесених витрат від провадження діяльності.

Записи в книгах обліку доходів (книгах обліку доходів і витрат) виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою.

Дані книг обліку доходів (книг обліку доходів і витрат) використовуються для заповнення податкової декларації платника єдиного податку (п. 8 Порядків).

Отже, дохід фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку, першої або другої групи, отриманий за виконані роботи (надані послуги) суб’єкту госїтодарювання-юридичній особі, яка не с платником єдиного податку, оподатковуються за ставкою 15 відсотків.