Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання нерезидентами та/або їх постійними представництвами (не платниками ПДВ) послуг, і операцій з постачання резидентами (платниками ПДВ) товарів, робіт, послуг пов’язаних із капітальним ремонтом автомобільної дороги, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Представництво зареєстровано як платник ПДВ та приймає участь у реалізації контрактів, укладених у рамках Договору між Урядом України та Урядом Республіка Польща про надання кредиту на умовах пов’язаної допомоги від 09.09.2015 (далі - Договір від 09.09.2015), ратифікованого Законом України від 03 лютого 2016 року № 977-VIII.
На виконання Договору від 09.09.2015 Представництвом будуть укладатися договори з резидентами (платниками ПДВ) щодо купівлі товарів, робіт, послуг на території України.
Відповідно до статті 1 Договору від 09.09.2015 Уряд Республіки Польща надає кредит у розмірі, який не перевищує 100 мільйонів євро (далі - Кредит), Уряду України для фінансування проектів з розбудови прикордонної інфраструктури та облаштування пунктів пропуску українсько - польського кордону та інших проектів, що будуть погоджені Договірними Сторонами та фінансуватимуться в рамках окремих контрактів між експортерами з Польщі та юридичними особами - резидентами України (далі - Контракт). Кредит використовується для фінансування 100 % (сто відсотків) вартості Контрактів на поставку товарів, робіт та послуг з Республіка Польща до України.
Згідно з пунктами 1 та 2 статті 11 Договору від 09.09.2015 будь-які податки, збори та інші платежі, які можуть виникнути у зв’язку з виконанням Контрактів, укладених згідно із цим Договором, сплачується кожною стороною у відповідній країні і не фінансуються за рахунок Кредиту.
Товари, роботи та послуги, що фінансуються відповідно до Контрактів звільняються від сплати будь - яких податків, мит чи інших зборів або обов’язкових платежів, які встановлені Україною чи на її території у відповідності до чинного законодавства України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Статтею 3 розділу І ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування.
При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші
правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Для цілей оподаткування ПДВ платниками податку є особи, перелік яких визначено підпунктом 14.1.139 пунктом 14.1 статті 14 розділу І та пунктом 180.1 статті 180 розділу V Кодексу, зокрема, постійне представництво.
Відповідно до пункту 180.2 статті 180 розділу V ПКУ особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету у разі постачання послуг нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими як платники податку, якщо місце постачання послуг розташоване на митній території України, є отримувач послуг.
Згідно з підпунктом «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
При цьому продаж результатів робіт (послуг) - будь-які операції господарського, цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими об'єктами власності, що не є товарами, за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг) (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.
Місцем постачання послуг, визначених у підпункті 186.2.2 пункту 186.2 статті 186 розділу V ПКУ, є фактичне місцезнаходження нерухомого майна, у тому числі що будується, для послуг, які пов’язані з нерухомим майном, зокрема:
послуг з підготовки та проведення будівельних робіт підпункт (підпункт «б» підпункту 186.2.2 пункту 186.2 статті 186 розділу V ПКУ);
інших послуг за місцезнаходженням нерухомого майна, у тому числі що будується (підпункт «в» підпункту 186.2.2 пункту 186.2 статті 186 розділу V ПКУ).
Місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2 і 186.3 цієї статті (пункт 186.2 статті 186 розділу V ПКУ).
Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій платника податку з постачання послуг безпосередньо залежить від виду послуг та місця постачання таких послуг.
Зважаючи на норми пункту 2 статті 11 Договору від 09.09.2015 та статті З розділу І ПКУ, зокрема, за умови якщо товари, роботи та послуги фінансуються згідно з Контрактом, укладеним у рамках, вказаних у Договорі від 09.09.2015 проектів, операції з постачання таких товарів/послуг (робіт) на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ. При цьому режим звільнення поширюється на операції з постачання таких товарів/послуг (робіт) на митній території України, що здійснюються безпосередньо постачальниками (виконавцями) товарів/послуг (робіт) згідно з Контактами, укладеними у рамках, вказаних у Договорі від 09.09.2015 проектів.
Операції з постачання нерезидентами та/або постійними представництвами нерезидентів (неплатниками ПДВ), які не є сторонами Контрактів, укладених у рамках’ вказаних у Договорі від 09.09.2015 проектів, Представництву (платнику ПДВ) послуг, пов’язаних із капітальним ремонтом автомобільної дороги, місцем постачання яких визначено митну територію України, оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою.
При цьому у даному випадку Представництво (платник ПДВ) є особою відповідальною за нарахування та сплату ПДВ до бюджету.
Правила оподаткування ПДВ послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, визначено статті 208 Кодексу.
Отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує ПДВ за основною ставкою податку на базу оподаткування, визначену згідно з пунктом 190.2 статті 190 Кодексу (пунктом 208.2 статті 208 Кодексу).
Операції з постачання резидентами (платниками ПДВ), які не є сторонами Контрактів, укладених у рамках, вказаних у Договорі від 09.09.2015 проектів, Представництву (платнику ПДВ) товарів оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою.
Відповідно до підпункту „б” пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податкам на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до статті 197 розділу V, підрозділу 2 розділу XX ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ).
Отже, у разі якщо придбані від резидентів (платників ПДВ), та/або виготовлені Представництвом товари/послуги, у подальшому використовуються у повній мірі в операціях, що звільнені від оподаткування ПДВ, то такий платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |