Державна фіскальна служба України розглянула лист про надання індивідуальної податкової консультації щодо відображення вартісних показників загальної вартості контрольованої операції у Звіті про контрольовані операції та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як вбачається із запиту, товариство здійснювало операції з імпорту, за цінами, нижчими ніж ринкові, обсяг яких за даними бухгалтерського обліку з одним контрагентом становив менш ніж 10 млн грн.
Засади визначення операцій контрольованими регулюються п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
Відповідно п.п.39.2.1.1 п.п.39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексy контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема:
а) господарські операції, що здійснюються з пов'язаними особами -нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених підпунктом 39.2.1.5 цього підпункту;
б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;
в) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами,
зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 цього підпункту, або які є резидентами цих держав;
г) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи.
Перелік організаційно-правових форм таких нерезидентів в розрізі держав (територій) затверджується Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу визначено, що господарські операції, визначені підпунктами 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і 39.2.1.5 цього підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
При цьому, обсяг господарських операцій платника податків для цілей підпункту 39.2.1.7 цього підпункту обраховується за цінами, що відповідають принципу «витягнутої руки» (п.п. 39.2.1.9 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу).
Всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді, відображаються у звіті про контрольовані операції.
Відповідно до п4 розділу III розділу Порядку складання Звіту про контрольовані операції (далі - Порядок), затвердженим наказом Міністерства фінансів України 18.01.2016 № 8 із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 28.04.2017 № 468, у графі 4 основної частини Звіту «Загальні відомості про контрольовані операції» зазначається вартісний показник загальної суми контрольованих операцій платника податків з кожним контрагентом протягом звітного періоду згідно з даними бухгалтерського обліку платника.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV (далі - Закон № 996-ХІV): «Господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства».
Згідно пунктами 1,5 статті 9 Закону № 996- ХІV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи; господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
При цьому, кожна задекларована контрольована операція має бути ідентифікована та її найменування зазначене у графі 2 розділу «Відомості про контрольовані операції».
Отже, операції визнаються контрольованими у разі їх відповідності вимогам п.п. 39.2.1.1 з одночасним дотриманням умов п.п. 39.2.1.7 та п.п.39.2.1.9 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу.
При цьому, сума контрольованих операцій з одним контрагентом у звіті про контрольовані операції відображається за даними бухгалтерського обліку.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |